Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Będąc architektem, czyli jak odnaleźć się na rynku pracy?

architekt

Co roku w Polsce kilka tysięcy młodych ludzi kończy studia na kierunkach związanych z architekturą. W obecnych czasach, kiedy wiele sektorów prężnie się rozwija, a dookoła nas ciągle powstają nowe budynki z łatwością wkraczają oni na rynek pracy, jednak jej poszukiwanie bywa nieraz frustrujące. Praca architektów, czy projektantów wymaga ogromnej wiedzy, wyobraźni przestrzennej i poczucia estetyki, a także doświadczenia, którego nie da się zdobyć w trakcie nauki. Jak wygląda ścieżka kariery młodego architekta i jak pomóc sobie w poszukiwaniu pracy? A także co zrobić, kiedy mamy już doświadczenie, ale szukamy możliwości dalszego rozwoju?

Trudne początki i możliwości rozwoju

Po ukończeniu studiów, nawet z najlepszymi wynikami, młodym architektom, czy projektantom wnętrz brakuje doświadczenia. Z tego względu młodzi ludzie zaraz po studiach najczęściej poszukują pracy jako asystenci architektów. Ich wynagrodzenie jest wówczas niższe niż wynagrodzenie architektów, jednak mają szansę podpatrywać pracę starszych kolegów z branży i zdobywać doświadczenie zawodowe niezbędne do piastowania samodzielnego stanowiska w przyszłości. Wykonanie projektu jest bowiem bardzo odpowiedzialnym zadaniem i wymaga nie tylko czasu, ale również gruntownej analizy każdego z jego elementów, aby razem stanowiły spójną całość.  

Po zdobyciu pierwszych doświadczeń zawodowych, młody człowiek może rozpocząć poszukiwania pracy na samodzielnym stanowisku. Z pewnością bycie architektem pozwala mu w pełni rozwinąć skrzydła, wykonywać niezależne projekty i wykorzystywać kreatywność, która jest niezbędna w tym zawodzie. Jeżeli jego pomysły okażą się innowacyjne może zdobyć grono klientów, z którymi będzie współpracować przez wiele lat. Architekci z doświadczeniem, najczęściej, po latach pracy, specjalizują się w pewnych dziedzinach i mają charakterystyczne dla siebie styl, który wplatają w każdy swój projekt. Można powiedzieć, że ich nazwisko staje się marką, o którą muszą dbać, troszcząc się o najwyższą jakość swojej pracy. Wielu z nich wystarcza ten sposób zarabiania pieniędzy, jednak część stara się ciągle rozwijać szukając nowych wyzwań, co niestety, bywa problematyczne, ze względu na specyficzny rynek pracy. 

Rynek pracy 

Architekci, zwłaszcza ci z doświadczeniem są poszukiwanymi pracownikami. Jednak często bywają oni skazani na rozsyłanie wielu CV, a zmiana biura projektowego, może być uznana za tzw. “przejście do konkurencji”. Poszukujący pracy mogą jednak z łatwością uniknąć tego typu problemów, przeglądając po prostu ogłoszenia praca architekt. Wielu z nich może być zdziwionych, ale powstaje coraz więcej serwisów takich jak Pokato.pl z ofertami tego typu, ponieważ zapotrzebowanie na architektów na rynku pracy stale wzrasta. Zebranie wszystkich ofert zatrudnienia w jednym miejscu, pozwala szukającym pracy, swobodnie je przeglądać, natomiast zatrudniającym daje pewność, że ich ogłoszenie zobaczy większa liczba zainteresowanych i uda im się wyłonić spośród nich przyszłego pracownika.  

Oferty pracy umieszczane w dziale “Architektura i projektowanie” skierowane są zarówno do wkraczających na rynek pracy, jak również do architektów z wieloletnim doświadczeniem. Pojawiają się także oferty dłuższej współpracy, jak również jednorazowe zlecenia. Szukając pracy w ten sposób należy zwracać uwagę na wymagania pracodawcy, oferowane wynagrodzenie, a także rodzaj pracy i typ umowy. Pozwoli to uniknąć wielu rozczarowań, a także dopasować ofertę do naszych potrzeb i wymagań.

Takie serwisy to również ułatwienie dla oferujących pracę, ponieważ mogą oni w jednym miejscu umieścić wszystkie niezbędne informacje na temat oferowanego stanowiska. Klienci indywidualni, którzy szukają kogoś, kto wykona im pojedynczy projekt, również mogą skorzystać z tego typu portalu. Uda im się uzyskać w ten sposób wiele ofert od różnych architektów i podjąć współpracę, z tym, którego propozycja będzie dla nich najbardziej atrakcyjna. 

Chociaż rynek pracy jest otwarty na architektów, znalezienie zatrudnienia w tej branży może nie być łatwe. Niezależnie od tego, czy poszukiwania dotyczą stanowiska asystenta, architekta, czy pojedynczych zleceń, należy korzystać z dostępnych ułatwień i wybierać tylko najlepsze oferty, oszczędzając w ten sposób czas i dając sobie możliwości rozwoju w branży.