Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Kratki wentylacyjne w nowoczesnym stylu – jak wykorzystać je w swoim wnętrzu?

Kratki wentylacyjne w nowoczesnym stylu

Prostokątna, kwadratowa, okrągła, biała, czarna, szara, a nawet srebrna czy złota? Bez kratek wentylacyjnych ani rusz. Znajdują się one w każdym domu. Jeśli się zastanawiasz, jak je ładnie wkomponować we wnętrze, to odpowiedź jest jedna: postaw na dekoracyjne kratki wentylacyjne. Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Sprawdź!

Designerskie kratki wentylacyjne – idealne do salonu, kuchni i łazienki

Wiesz już, dlaczego kratki wentylacyjne są w każdym domu i jakie rodzaje wyróżniamy, to teraz czas na jeszcze jedną informację. Zapewne aranżacja Twojego domu była przemyślana, poprzedzona wieloma godzinami planowania. Żaden element wystroju nie jest dziełem przypadku i obawiasz się teraz, że zwykłe kratki będą niepotrzebnie rzucać się oczy albo że na tle mebli i dodatków nie będą się prezentowały atrakcyjnie? Postaw na ozdobne kratki wentylacyjne, które są prawdziwą ozdobą wnętrza. Świetnie dopasują się do salonu, łazienki, kuchni czy jeszcze innego pomieszczenia, podkreślając jego styl i charakter.

Tego typu kratki występują w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Możesz zdecydować się na przykład na kratkę dekoracyjną czarną, białą, szarą, srebrną czy złotą, co sprawia, że z elementów służących do wentylacji stają się prawdziwą ozdobą. 

Jednym z najpopularniejszych wzorów dekoracyjnych krat wentylacyjnych są te w stylu retro. Charakteryzują się one prostym, geometrycznym wzorem oraz połyskującym, chromowanym wykończeniem. Tego typu kratki idealnie wpisują się w aranżacje inspirowane designem lat 50. i 60. XX wieku.

Kratki w kolorze czarnym – HIT 2023 roku

Z kolei czarne kratki wentylacyjne w stylu loftowym (nawiązujące do witraży i ornamentów) są surowe, industrialne. Ich wzór nawiązuje do klasycznych krat spotykanych na dachach fabryk i hal przemysłowych. Polecamy umieścić je we wnętrzach, gdzie dominują surowe, nieobrobione materiały.

Natomiast wzory krat wentylacyjnych z kwiatowymi motywami, liśćmi lub geometrycznymi wzorami idealnie nadają się do aranżacji wnętrz o bardziej klasycznym charakterze.

To jeszcze nie wszystko, bo ozdobne kratki wentylacyjne mają także różne kształty (okrągłe, prostokątne, kwadratowe) i wielkości, na przykład małe 14 x 14 centymetrów, jak i większe – 25 x 25 centymetrów.

Wybierz więc taką, która pasuje nie tylko do otworu wentylacyjnego, ale też podniesie walory estetyczne, pięknie harmonizują z całą aranżacją danego wnętrza. Przed zakupem zwróć uwagę na materiał, z którego wykonano dekoracyjną kratkę wentylacyjną. Powinien on być solidny i odporny na uszkodzenia czy odpryski.

A więc na którą kratkę wentylacyjną się zdecydujesz? Czy postawisz na delikatną, wtapiając się w ścianę, czy może na wyrazistą, kontrastową? Bez względu na decyzję mówimy jedno – korzystaj z potencjału ozdobnych kratek i zamontuj je w swoim domu! Efekt może Cię zaskoczyć!

czarna kratka

 

Jaką funkcję pełnią kratki wentylacyjne?

Kratki wentylacyjne zapewniają właściwą cyrkulację powietrza w domu. Są wykończeniem układu wentylacyjnego i zabezpieczają przed wydostającymi się z niego zanieczyszczeniami (ale i przed ptakami oraz drobnymi zwierzętami). Zazwyczaj znajdują się w łazience, kuchni i pralni, czyli pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć. Poza tym dobrze umieścić je również w miejscach pozbawionych okien. Gdyby nie one, w ścianie byłaby nieestetyczna dziura.

Zadaniem kratek wentylacyjnych jest umożliwienie przepływu między wnętrzem a zewnętrzem – nawiewają one powietrze albo wyciągają je z pomieszczenia. Dzięki temu nie jest duszno i wilgotno ani też nie gromadzą się zapachy, więc nie masz co się przejmować rozwojem pleśni czy innych chorobotwórczych organizmów.

Tu jeszcze ważna uwaga: aby kratki wentylacyjne spełniały swoje funkcje, musisz je regularnie czyścić. Zatkane i zablokowane kratki nie pracują wydajnie.