Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Uchwyty dla niepełnosprawnych – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

uchwyty dla niepełnosprawnych

Bardzo często spotykanym zjawiskiem wśród osób niepełnosprawnych oraz wśród osób w podeszłym wieku jest znacznie ograniczona możliwość skorzystania z toalety lub wzięcia prysznicu. Dlatego też w celu ułatwienia im skorzystania z toalety niezbędne może okazać się zainstalowanie specjalnego uchwytu. Jest to urządzenie niesamowicie pomocne i posiada wiele zalet, dlatego też warto znać motywy instalacji tego urządzenia.

Czym są uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych?

Uchwyty do łazienki dla osób niepełnosprawnych stanowią niezwykle funkcjonalne i pomocne urządzenie dla ułatwienia osobom niepełnosprawnym oraz starszym skorzystanie z toalety, wzięcie prysznica czy też wykonanie innych czynności w łazience. Za ich pomocą osoba jest w stanie przytrzymać się podczas usadzenia jej przez inną osobą w kabinie prysznicowej oraz może bez problemu sięgać niektórych rzeczy jak np. ręcznik. Dodatkowo każdy tego typu uchwyt pomaga utrzymać równowagę w przemieszczaniu się osoby w podeszłym wieku, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo takiej osobie i zapobiega np. niekontrolowanemu przewracaniu się. 

Jakie są rodzaje uchwytów do łazienki dla niepełnosprawnych?

Istnieje kilka rodzajów uchwytów, które są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz osób w podeszłym wieku. Można do nich zaliczyć m.in:

  • Poręcze proste – posiadają bardzo obszerne zastosowanie, gdyż mogą być zainstalowane obok wanny, prysznica czy też sedesu. Dzięki ich optymalnemu kształtowi są pomocne podczas siadania, wstawania oraz samodzielnego poruszania się po łazience;
  • Poręcze łukowe – stosowane są przeważnie na basenach i w hotelach, gdyż są one dostosowane do wzrostu danej osoby i zapewniają jej znacznie większą stabilizację podczas chodzenie, wstawania czy też siadania. Są one produkowane w wielu wymiarach, kształtach oraz kolorach przez co są bardziej dopasowane do wymagań różnych osób i bardziej uniwersalne;
  • Poręcze kątowe – montowane są najczęściej w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości na zamontowanie wielu urządzeń wspomagających siadania czy też wstawanie. Ich zastosowanie polega przede wszystkim na zapewnieniu możliwości przysunięcia się oraz wstawania za pomocą złączonych ze sobą części pionowej oraz poziomej poręczy. Zapewniają one również wysoki poziom bezpieczeństwa jednocześnie gwarantując, iż osoba niepełnosprawne będzie w stanie samodzielnie przysunąć się czy też wstać bez obawy o jej przewrócenie się.

Co sprawia, iż uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są tak dobrym rozwiązaniem?

Uchwyty do łazienki dla osób niepełnosprawnych oraz osób w podeszłym wieku są dobrym rozwiązaniem z kilku powodów. Można do nich zaliczyć:

  • usamodzielnienie się osoby niepełnosprawnej;
  • zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa podczas korzystania z łazienki;
  • zapewnienie większego komfortu podczas brania prysznica czy korzystania z toalety dla osoby niepełnosprawnej oraz osób starszych.