Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak dobrać moc kotła do zapotrzebowania?

moc kotła

Kocioł grzewczy to urządzenie niezbędne w każdym budynku mieszkalnym, ponieważ to od niego zależy temperatura w pomieszczeniach, a także ogrzewanie wody. Szczególnie w polskim klimacie warto zadbać o odpowiedni dobór kotła, bo ze względu na wiele zimnych miesięcy jest on mocno eksploatowany. Zobacz, jak poprawnie dobrać moc kotła do powierzchni mieszkaniowej.

Dlaczego wybór kotła jest istotny?

Kocioł grzewczy powinien być wybrany już na etapie projektowania budynku. To urządzenie ma kluczowe znaczenie dla komfortu mieszkańców oraz bardzo duży wpływ na późniejsze opłaty. Wybierając piec centralnego ogrzewania należy zastanowić się nad:

  • rodzajem kotła
  • sposobem jego zasilania
  • dodatkowymi funkcjami.

Ważne jest także to, ile czasu będziesz mieć na jego obsługę – jeśli nie chcesz pilnować regularnego podrzucania węgla, wybierz raczej kocioł na pellet. Piec powinien być dopasowany do konkretnego gospodarstwa domowego, a jego zakup przemyślany i dokładnie zaplanowany. Wymiana takiego urządzenia zbyt szybko nie jest opłacalna, warto poświęcić zatem więcej czasu na decyzję.

Jak obliczyć potrzebną moc kotła?

Moc kotła jest podstawowym parametrem podczas wyboru konkretnego modelu, bo to od niej zależy, czy budynek będzie optymalnie ogrzewany. Moc kotła liczy się w kilowatach – ilość kW oznacza maksymalną moc, jaką może osiągnąć piec po użyciu paliwa. Do jej ustalenia musisz mieć kilka informacji:

  • powierzchnia i wysokość pomieszczenia, które będzie ogrzewane
  • stopień docieplenia budynku (czy jest pokryty styropianem, jeśli tak – jakiej grubości)
  • rodzaj budynku – stare czy nowe budownictwo (stare domy nie trzymają tak dobrze ciepła jak nowe, są mniej szczelne).

Najprościej możesz obliczyć zapotrzebowanie mnożąc powierzchnię domu (w m²), wysokość pomieszczeń (m) i izolację (przyjmując następujące wartości: stare budownictwo 60W/m³, nowe 40W/m³). Uzyskany wynik w watach, zamieniasz na kilowaty.

Innym, mniej dokładnym sposobem jest przeliczenie zapotrzebowania na podstawie przyjmowanej przez specjalistów szacunkowej informacji, że 1kW ogrzewa średnio 10m² powierzchni.

Jeśli zależy ci na bardzo szczegółowych wyliczeniach, skorzystaj z internetowych kalkulatorów. Podczas wyboru tego typu sprzętu warto zawsze poprosić o pomoc specjalistów – w wyborze pieca mogą pomóc ci fachowcy z Piec.com.pl. To sklep online, w którym kupisz konkretny model kotła, ale także uzyskasz konkretną poradę. W przypadku tak dużych inwestycji zawsze warto zdać się na opinię profesjonalistów z branży.