Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Kominek wkomponowany w aranżację

kominek

Współczesne kominki różnią się od siebie. Nie tylko sposobem działania, ale również rozmiarem i estetyką. Do każdego wnętrza uda się dopasować jakieś ciekawe rozwiązanie. W osiągnięciu ciekawego efektu pomoże uwzględnienie wielkości pomieszczenia oraz stylu, w jakim zostało wykończone.

Kominek w sam raz

Gdy ogląda się kominki w sklepie, łatwo wyobrazić sobie, jak będą wyglądały w danym wnętrzu. Nieco większym wyzwaniem pozostaje zachowanie proporcji. Zwłaszcza w przestronnej hali dużego marketu produkty wydają się mniejsze. Dopiero po przywiezieniu ich do domu, okazują się nazbyt przytłaczające. Zanim kupi się konkretny model kominka, warto dokładnie go wymierzyć. A potem zaznaczyć miejsce, które zajmie w salonie czy innym wnętrzu. W ten sposób inwestor wizualizuje sobie przyszły efekt. Z drugiej strony, nadmierna przezorność w kwestii rozmiaru też nie jest dobrym wyjściem. Zbyt małe kominki nie poprawiają wyglądu pomieszczenia. Na estetykę aranżacji pozytywnie wpłynie jedynie dobrze dobrany model.

Jaki styl kominka?

Przymierzając się do aranżacji pomieszczenia od podstaw, ma się do wyboru kilka głównych stylów i co najmniej kilkanaście pomniejszych trendów. Można zacząć od kominka, choć w momencie jego zakupu warto mieć już przynajmniej ogólną wizję. Do najmodniejszych rozwiązań należą obecnie proste modele z dużymi przeszkleniami. Są idealne do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych. Zwolennicy aranżacji nieco bardziej klasycznych mają do wyboru bogato zdobione kominki z wkładem lub otwartym paleniskiem. Od kilku lat obserwuje się też powrót modeli wolnostojących. Będą jak znalazł we wnętrzach rustykalnych oraz eklektycznych. Można się o takowy pokusić również w aranżacjach w stylu skandynawskim. Generalnie wybierając kominek, należy kierować się ogólnymi cechami danej stylistyki. Im bardziej klasycznie, tym więcej zdobień i naturalnych materiałów. W tradycyjnym salonie nie może zabraknąć kamienia i cegieł. Pojawiają się między innymi w postaci zabudowy kominka. W aranżacjach nowoczesnych stawia się natomiast na gładkie powierzchnie. Najczęściej są pomalowane farbą.

Kominek to podstawa przytulnej aranżacji

Kominki są stosowane na ogół w strefie dziennej. Tam, gdzie domownicy spędzają wspólne chwile. Wypoczywają, ale też przyjmują gości. Czas odpoczynku rządzi się swoimi prawami i wymaga odpowiedniej oprawy. Nawet niewielki kominek ociepli atmosferę i uczyni salon przyjemniejszym wnętrzem. Dlatego w tego rodzaju dodatek inwestują zarówno właściciele domów, jak i osoby mieszkające w niewielkich mieszkaniach. W tych ostatnich najlepiej sprawdzi się prosty w montażu kominek elektryczny. Można go stosować także w budownictwie wielorodzinnym. Nieco większego modelu będzie natomiast wymagał spory salon w wolnostojącym domu. Bez względu na styl czy rozmiar, kominek pozytywnie wpływie na atmosferę w pokoju dziennym. Wystarczy zadbać o spójność aranżacyjną, dopasowując go do otoczenia. Na szczęście szeroka oferta rynkowa daje ogromny wybór kominków.

szalonymaxWięcej informacji
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem www.szalonymax.pl specjalizującym się w sprzedaży kominków i pieców.