Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak wybrać bramę wjazdową?

Jak wybrać bramę wjazdową?

Brama wjazdowa – najważniejszy element ogrodzenia

Wybierając bramę wjazdową, warto wziąć pod uwagę zarówno jej parametry techniczne, jakość wykonania i wytrzymałość, jak i kwestie estetyczne. Brama jest wizytówką posesji i pierwszą rzeczą, jaką widzą osoby, które na nie wjeżdżają. Wśród najczęściej wybieranych bram, warto wymienić bramy wykonane z aluminium oraz ze stali. Oba materiały mają zarówno swoje zalety, jak wady. Warto więc przyjrzeć się im bliżej, aby wybrać rozwiązanie najlepiej odpowiadające indywidualnym potrzebom posesji i jej mieszkańców – wyjaśnia Marcin Kowal – redaktor naczelny portalu wnętrzarskiego: https://destinyofcolors.pl/

Bramy aluminiowe – czy warto je wybrać?

Jednym z najpopularniejszych materiałów, z jakich wykonane są bramy wjazdowe, jest aluminium. To lekki, ale bardzo wytrzymały materiał, który z powodzeniem przetrwa w niezmienionym stanie przez wiele lat użytkowania. Bramy wykonane z aluminium nie są podatne na korozję, dzięki czemu nie ma konieczności częstej konserwacji. Świetnie sobie radzą nawet w kiepskich warunkach atmosferycznych i przy dużej wilgoci. Nieco mniejsza jest jednak ich odporność na uszkodzenia, szczególnie na silne uderzenia. Mogą więc z czasem pojawiać się na nich odkształcenia. Trzeba również pamiętać, że aluminium przyciąga zabrudzenia – regularne czyszczenie jest więc konieczne, aby brama prezentowała się nienagannie.

Dużym atutem bram wykonanych z aluminium jest możliwość dopasowania ich do różnych stylów i form architektonicznych. Aluminium może przyjmować różne formy i kształty, dzięki czemu bez problemu można dobrać bramę zarówno do budynku wykonanego w tradycyjnym stylu, jak i do domów o geometrycznych, minimalistycznych czy asymetrycznych kształtach.

Bramy wykonane z aluminium są lekkie, co ułatwia ich transport, a następnie montaż w miejscu przeznaczenia. Nie ma większego problemu z tym, by zamontować je samodzielnie, bez korzystania ze specjalistycznego sprzętu.

Bramy stalowe – czy warto na nie postawić?

Bramy wykonane ze stali są przede wszystkim odporne na uszkodzenia, nie odkształcają się, nie ulegają działaniu czynników atmosferycznych. Są mocne, solidne, wytrzymałe – zarówno same bramy, jak i przęsła ogrodzeniowe są praktycznie nienaruszalne. Świetnie sprawdzają się zarówno na prywatnych posesjach, jak i w budynkach przemysłowych, magazynowych czy użyteczności publicznej. Jednym z minusów bram stalowych jest fakt, że są podatne na korozję. Aby uniknąć stopniowego niszczenia ich powierzchni, należy regularnie je konserwować, pokrywając dobrej jakości powłokami antykorozyjnymi.

Bramy stalowe są zdecydowanie cięższe niż bramy wykonane z aluminium, co może powodować wyższe koszty związane z transportem i montażem. Świetnie prezentują się na każdej posesji. Szczególnie chętnie wybierają je właściciele budynków utrzymanym w klasycznym czy retro stylu. Ze stali można bowiem bez problemu wykonać bogato zdobione, kute ogrodzenia, które są nie tylko funkcjonalne i niezawodne, ale również znacząco wpływają na estetykę całej posesji.

Jaką bramę wybrać – aluminiową czy stalową?

Zarówno bramy aluminiowe, jak i stalowe to dobre rozwiązanie, które sprawdzi się na prywatnych posesjach i wszędzie tam, gdzie potrzebny jest solidny, bezpieczny i trwały wjazd. Bramy aluminiowe są lżejsze, odporne na korozję i dostępne w ogromnej ilości modeli, mają jednak tę wadę, że nie są odporne na uszkodzenia i zniszczenia. Bramy stalowe są zdecydowanie bardziej trwałe, jednak ich minusem jest podatność na korozję. Przed zakupem konkretnej bramy warto więc rozważyć indywidualne potrzeby, a  także plusy i minusy każdego rozwiązania. Bez względu na to, czy decydujemy się na bramy wykonane ze stali, czy z aluminium, zawsze należy kupować je od sprawdzonych, renomowanych producentów, którzy zapewniają nie tylko wysokiej jakości produkty, ale również profesjonalne doradztwo i dobór odpowiednich akcesoriów do bram. Zakup bramy wjazdowej na posesję to inwestycja na długie lata – warto więc wybierać produkty pod względem jakości i niezawodności, niekoniecznie szukając najtańszych, ekonomicznych modeli.