Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak wybrać najlepszy migomat spawalniczy dla Twoich potrzeb?

migomat

Każdy miłośnik majsterkowania doskonale wie, że samymi chęciami i umiejętnościami nic się w warsztacie nie zdziała. Pracownia musi być dodatkowo wyposażona w szereg najróżniejszych sprzętów, które będą umożliwiały realizowanie konkretnych prac. Nie da się ukryć, że jedną z najczęściej kupowanych maszyn jest spawarka, a w szczególności popularny migomat. Jak jednak dokonać dobrego wyboru takiego urządzenia?

Dlaczego warto wybrać migomat?

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz na rynku dostać można kilka różnych modeli spawarek — często wybierane są spawarki MMA lub TIG. Zdecydowanie najpopularniejsze są jednak MIG/MAG, czyli popularne migomaty. Z jakiego powodu to właśnie one cieszą się tak dużą popularnością?

Ogromną zaletą takich spawarek jest to, że są one stosunkowo łatwe w użyciu, więc są często zalecane początkującym, którzy dopiero odkrywają świat spawania. Co więcej, migomat umożliwia uzyskiwanie ładniejszych spoin, więc po zdobyciu nawet podstawowego doświadczenia efekty pracy mogą być naprawdę zadowalające.

Czy migomaty mają jakieś wady? Bardzo dużą niedogodnością jest ich cena, ponieważ są to zdecydowanie najdroższe spawarki na rynku. Wiele tu zależy oczywiście od konkretnych parametrów technicznych i możliwości danego sprzętu, lecz przyjmuje się, że cena migomatu będzie wyższa niż np. spawarki MMA.

Przygotowujemy się do zakupu migomatu

Migomat spawalniczy to dość kosztowne urządzenie, za które trzeba zapłacić często nawet powyżej tysiąca złotych. Nic więc dziwnego, że zakup takiego sprzętu to dla wielu osób spore wyzwanie finansowe. Szczególnie jeśli ktoś będzie się dopiero uczył korzystania z niego. Warto więc przed rozpoczęciem analizowania poszczególnych parametrów technicznych odpowiednio się do takiego zakupu przygotować. Co to dokładnie oznacza? Przed udaniem się do sklepu trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

Przede wszystkim warto przemyśleć to, do czego konkretnie będziemy spawarkę wykorzystywali. Różne zastosowania wymagają nieco innych mocy lub funkcji. Co więcej, warto zdać sobie sprawę także z tego, że duże znaczenie ma częstotliwość wykorzystywania urządzenia. Inaczej powinna być zaprojektowana spawarka dla amatora, który będzie z niej korzystał raz na tydzień, a inaczej do warsztatu, w którym sprzęt będzie używany przez cały dzień. Prace zarobkowe będą wymagały lepszego sprzętu niż te amatorskie.

Najważniejsze cechy migomatu

Jeśli odpowiedzieliśmy sobie już na wszystkie powyższe pytania, wiemy mniej więcej, jakiego sprzętu potrzebujemy. Warto zatem przejść teraz do określenia najważniejszych parametrów migomatu. Na co w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę?

Najważniejszą sprawą na sam początek jest określenie tego, z jakiego napięcia dany sprzęt będzie zasilany. Wielu amatorom wydaje się, że wszystko działa na klasyczne 230 V, lecz na rynku znaleźć można takie spawarki, które do pracy wymagają podłączenia do sieci trójfazowej 400 V. Nie mając w domu takiego źródła zasilania, nie będzie można korzystać ze spawarki.

Oczywiście napięcie zasilania przekłada się bezpośrednio na to, jaki będzie prąd spawania danego modelu. Jest to bardzo ważne, ponieważ im spawany materiał będzie grubszy, tym większy prąd jest potrzebny do jego zespawania. Do zwykłych prac najczęściej wystarczający jest prąd 160 A, lecz często wymagane może być posiadanie urządzenia o prądzie spawania powyżej 200 A.

Podczas kupowania migomatu koniecznie trzeba przyjrzeć się temu, jaki będzie jego cykl pracy. Jest to bardzo ważny parametr, który określa, jak długo dane urządzenie może pracować bez przerwy. Cykl pracy wyrażany jest w procentach. Do amatorskich zastosowań wystarczy migomat o 40% cyklu pracy, lecz do celów zarobkowych lepiej zainwestować w model 60%.

Na sam koniec przyjrzeć się jeszcze trzeba temu, jakie funkcje będzie miał kupowany migomat. W jakie udogodnienia powinno być wyposażone dobre urządzenie tego typu? Zalecane jest, aby sprzęt posiadał płynną regulację napięcia, a także posuwu drutu. Co więcej, warto wybierać migomaty ze wbudowanym wyświetlaczem — znacznie poprawi to wygodę korzystania ze sprzętu, a także zwiększy bezpieczeństwo. Oczywiście dobrym wyborem będzie migomat z funkcją zabezpieczającą przed przeciążeniem.

A co z budową migomatu?

Kupując migomat, większość klientów skupia się przede wszystkim na jego parametrach technicznych. Jest to oczywiście w pełni zrozumiałe, lecz nie można zapominać także o tym, aby przyjrzeć się budowie danego urządzenia.

Bardzo ważne jest to, aby kupione urządzenie nie było zbyt duże i ciężkie. Dzięki temu jego przechowywanie i przenoszenie będzie wygodniejsze. Często spotkać się można nawet z modelami, które wyposażone są w kółeczka jezdne, co jeszcze bardziej poprawia wygodę ich transportowania.

Na sam koniec przyjrzeć się jeszcze trzeba rozmiarowi szpuli z drutem, a także jego podajnikowi. Dla amatorów polecane są wersje do 5 kg oparte na 2-rolkowym podajniku. Cena takiego rozwiązania jest stosunkowo niska, a dodatkowo spełni wszystkie oczekiwania.

Partnerem artykułu jest handlowiec-rs.pl