Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Masz umiejętności techniczne? Jaka praca dla Ciebie?

praca

Masz złoto w rękach? Czego nie dotkniesz, to intuicyjnie wiesz jak działa i jak to naprawić? Jeśli szukasz pracy, masz przed sobą wiele możliwości – także wtedy, kiedy chcesz się przebranżowić. Poniżej opisaliśmy, jakie można znaleźć zatrudnienie w budownictwie i  w branżach pokrewnych – np. praca Łódź.

Praca (zazwyczaj) na zewnątrz budynków

Na zewnątrz czy wewnątrz? Nie każdemu jest wszystko jedno. Jedną z wad zatrudnienia w budownictwie jest konieczność znoszenia trudnych warunków atmosferycznych. Wśród firm, które pracują na dworze, znajdziemy zarówno te, które posiadują fachowców o z różnymi umiejętnościami, jak i specjalizujących się w określonych działaniach. Jak (w pewnym uproszczeniu) możemy podzielić tę branżę?

  • Firmy zajmujące się „typowym budownictwem” – stawiają fundamenty, ściany. Są to zarówno małe domki jednorodzinne, jak i obiekty sportowe.
  • Firmy zajmujące się dachami – zazwyczaj zarówno kładzeniem nowych, jak i naprawami/wymianą starych. Do ich zadań zaliczymy też sprawy związane z rynnami i kominami.
  • Firmy, których celem jest budowa dróg, autostrad oraz prace naprawcze – zazwyczaj budownictwo kojarzy się tylko z budynkami. Ten termin jednak nie jest tylko zarezerwowany dla tej części branży.
  • Firmy z sektora ociepleń zewnętrznych – ważna i częsta specjalizacja – zarówno przy budowie domu, jak i generalnym remoncie. Ocieplenia pozwalają oszczędzać energię przy ogrzewaniu.
  • Budowa bram i ogrodzeń.

Z ciekawostek można dodać, że niektóre miejsca mają swoje specjalizacje. Przykładowo na Podhalu znajdziemy ludzi, którzy przodują w ciesielstwie – budowaniu domów z drewna. Istnieją także firmy zajmujące się profesjonalnym czyszczeniem elewacji, konserwacją etc. w różnych miejscach Polski – m.in. praca Kielce.

Praca (zazwyczaj) wewnątrz budynków

W pracy wewnątrz budynków może występować duży podział na specjalizacje. W tak zwanej remontówce znajdują się ludzie, którzy są „od wszystkiego”, jak i ci, którzy skupili się nad doskonaleniem warsztatu w określonej dziedzinie. Jakie więc znajdziemy firmy?

  • Montażowe – część z nich jest na krawędzi budownictwa. Co znajdziemy w tej kategorii? Montaż okien, ogrzewania podłogowego. Dodajmy do tego prężnie rozwijającą się branże odnawialnych źródeł energii. Są firmy, które montują tylko panele fotowoltaiczne, pompy ciepła itp.
  • Remontowe – zazwyczaj zrobią wszystko – od wykafelkowania łazienki, położenia paneli w salonie, po podwieszany sufit na przedpokoju. Niektóre specjalizują się w określonych pracach.
  • Specjaliści instalacji – więcej pracy mają przy budowaniu nowych domów, niż przy remontach, choć tam także znajdzie się dla nich miejsce. Ich celem jest bezpieczne położenie instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. W niektórych miejscach buduje się także rozbudowane układy klimatyzacji. Ważne są także instalacje związane z ciepłem w budynku – np. ogrzewania podłogowego.