Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Mieszkanie w stylu francuskim – paryska nowoczesność

Mieszkanie w stylu francuskim

Styl francuski łączy ponadczasową elegancję ze współczesnym luzem i lekkością. Choć nie jest obecnie bardzo popularny, dobrze sprawdza się zarówno w mieszkaniach, które chcemy urządzić tradycyjnie, jak i w tych bardziej nowoczesnych. Czym się kierować, aranżując wnętrza w stylu francuskim?

Cechy charakterystyczne stylu francuskiego

Styl francuski łączy ze sobą elementy tradycji z elementami nowoczesności, przez co bywa określany jako stosunkowo trudny. Sęk w tym, że trzeba znaleźć tak zwany złoty środek, aby całość wyglądała estetycznie, a jednocześnie charakteryzowała się lekkością. W stylu francuskim dominują:

  • otwarty układ pomieszczeń- dużą rolę odgrywa tutaj gra światłem,
  • stonowana kolorystyka- możliwe jest umieszczenie gdzieniegdzie mocniejszych akcentów, jednak nie powinny być one krzykliwe,
  • sztuka- na ścianach można zobaczyć obrazy w ozdobnych ramach,
  • szlachetne materiały- wykonane są z nich zarówno meble, jak i dodatki, na przykład wełniany dywan,
  • wyrafinowane dodatki- na przykład designerskie kinkiety czy nowoczesne żyrandole. Sprawdź je na https://bihome.pl/Sypialnia-oswietlenie-zyrandol.

Jak zaaranżować mieszkanie w stylu francuskim?

Wydaje się, że styl francuski sprawdzi się wyłącznie w mieszkaniach o dużej powierzchni. Niemniej jednak nowoczesne rozwiązania pozwalają nam wykorzystać go również przy ograniczonym metrażu. W jadalni może stanąć stół rozkładany, w salonie natomiast mały stolik kawowy. Tymczasem nowoczesna sofa do salonu powinna być w kolorze ścian bądź pozostałych dodatków, tak aby nie wybijać się na pierwszy plan. Ciekawym rozwiązaniem jest kanapa retro, która swoim designem nawiązuje do poprzednich epok. Pamiętajmy, że styl francuski lubi zabawę różnego typu meblami i dodatkami, które pochodzą z innych okresów. Naszym zadaniem jest jedynie umiejętnie połączyć je ze sobą, tak aby całość prezentowała się nie tylko estetycznie, ale i nowocześnie.

Dodatki w stylu francuskim- które wybrać?

Urządzając mieszkanie w stylu francuskim, musimy skupić się na dodatkach. Warto pamiętać przede wszystkim o oświetleniu, które buduje nastrój. Najważniejszym elementem jest lampa, która zawiśnie w centralnej części pomieszczenia. Dużą popularnością cieszą się lampy nad stół i mini lampy boczne, ewentualnie żyrandol połączony z oświetleniem punktowym. Niebanalnym rozwiązaniem na ścianę są oczywiście obrazy, najlepiej umieszczone w nowoczesnych ramkach. Tymczasem ozdobą stołu może stać się duży, wyrazisty świecznik rodem z epoki. Nie zapomnijmy o designerskich krzesłach do jadalni oraz dywanie, który przydaje się zwłaszcza w salonie.