Wady i zalety drewnianych podłóg
Jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów stosowanych podczas wykańczania wnętrz jest drewno. Mimo wielu alternatyw i możliwości jego popularność nie słabnie. Drewniana podłoga chętnie wybierana jest do mieszkań, domów jednorodzinnych i budynków użyteczności publicznej. Od lat kojarzy się z elegancją i dobrym gustem. W czym tkwi sekret drewnianej podłogi? Gdzie warto ją stosować? Poznaj jej wady i zalety!
Podłoga drewniana – stylowa i uniwersalna
Największą zaletą drewnianej podłogi jest jej uniwersalny charakter – może stanowić nawiązanie zarówno do klasycznych stylów architektonicznych, jak i nowoczesnych trendów. Drewno sprawdzi się w modnych aranżacjach w stylu rustykalnym czy skandynawskim. W zależności od wybranego koloru i struktury drewniane powierzchnie mogą wyglądać klasycznie i elegancko lub stanowić dopełnienie surowego, industrialnego charakteru pomieszczenia. Decydując się na wersję w klasycznych odcieniach dębu czy jesionu, zyskasz pewność, że przez długi czas nie wyjdzie ona z mody.
Trwałość podłogi drewnianej
Dużą zaletą drewnianej podłogi jest trwałość. Lite drewno może być poddawane renowacji. Jeśli w podłodze powstaje ubytek, uzupełnia się jej braki i redukuje zniszczenia podczas cyklinowania. Na uwagę zasługują również właściwości izolacyjne drewnianych podłóg. Grube, naturalne deski znakomicie zatrzymują ciepło i dźwięki.
Podłoga drewniana – wady
Wadą powierzchni z litego drewna może być trudność w montażu. W przeciwieństwie do nowoczesnych paneli drewniana podłoga musi być położona przez profesjonalistów. Nieprawidłowy montaż może skutkować powstaniem pomiędzy deskami nieestetycznych przerw. Podłoga taka często zaczyna skrzypieć, co przeszkadza w jej komfortowym użytkowaniu. Kolejną wadą litej podłogi drewnianej może być cena. Drewno jest stosunkowo drogim materiałem. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie wykonanej z niego powierzchni to najczęściej inwestycja na lata.
Drewniane panele podłogowe – zalety
Alternatywą dla podłóg z litego drewna są panele. Ich powierzchnia może być laminowana, drewniana (z wierzchnią warstwą drewna) bądź winylowa. Do najważniejszych zalet drewnianych paneli można zaliczyć:
- cenę
- brak potrzeby cyklinowania i lakierowania
- możliwość zastosowania przy ogrzewaniu podłogowym
- naturalny wygląd
- łatwy montaż
- odporność na ścieranie i zarysowania.
Lita podłoga czy panele drewniane? Co lepsze?
Wybór rodzaju podłogi zależy w głównej mierze od preferencji i potrzeb nabywcy. Ważny jest również rozmiar elementów – na małym metrażu znakomicie sprawdzą się deski z litego drewna, a w przypadku większych pomieszczeń lepiej jest zastosować podłogę warstwową, składającą się z dużych, szerokich paneli. Przed zakupem trzeba też przemyśleć kwestię ogrzewania. Jeśli planujesz montaż ogrzewania podłogowego, powinieneś wybrać podłogę warstwową. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Najpopularniejsze wady i zalety podłogi drewnianej.
Podsumowanie
Wybór podłogi to decyzja na wiele lat. Warianty z litego, naturalnego drewna stanowią doskonałą propozycję dla osób, które cenią przede wszystkim trwałość i estetykę wykonania powierzchni. Drewniane deski mają wiele zalet, jednak są dość wymagające w utrzymaniu – wymagają konserwacji i mogą źle reagować na zmiany wilgotności czy temperatury. Wadą podłogi z litego drewna bywa również wysoka cena.
Doskonałą alternatywą dla naturalnych drewnianych desek są nowoczesne panele trójwarstwowe z wierzchnią warstwą drewna. Produkty takie jak panele MeisterParquet. longlife dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są trwałe i łatwe w czyszczeniu. Wszystkie podłogi Meister można ponadto układać na powierzchniach z wodnym ogrzewaniem podłogowym.