Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Łatwe w uprawie krzewy do ogrodu

krzewy w ogrodzie

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek ogród, w którym brakuje krzewów. Krzewy w ogrodzie to jeden z fundamentów przy upiększaniu i projektowaniu działki. To nie tylko nadanie przestrzeni trójwymiarowości ale przede wszystkim ozdobienie całego terenu. Piękną ozdobą będą kwiaty kwitnące przez większość roku kalendarzowego a także same liście. Dobrze dobrane krzewy zachwycą kolorem a ich uprawa wcale nie musi wiązać się z dużym nakładem pracy.

Krzewy kwitną przez wiele miesięcy

W każdym ogródku to właśnie one jako pierwsze rozpoczynają proces kwitnięcia. A efekt możemy oglądać już od początku roku – tak, niektóre odmiany krzewów w styczniu i lutym mogą cieszyć nasze oczy. Żeby tak się stało, powinniśmy zasadzić rośliny wczesną jesienią – to okres optymalny dla większości z nich. Jedną z takich roślin kwitnących w styczniu jest Oczar Pośredni. Potrzebuje zaledwie 4 miesięcy od wysadzenia żeby pokazać swój kolor. Zazwyczaj jest to kolor żółto-pomarańczowy, co na tle dosyć szarej przestrzeni może zdziwić. Sam Oczar ma kilka odmian a każda z nich może mieć inny czas kwitnienia. Sam proces pokazywania się kwiatów Oczara przy zasadzeniu kilku różnych jego odmian powinien ciągnąć się aż do marca a nawet kwietnia. Aby obserwować takie zjawisko powinniśmy zasadzić go we wrześniu na lekko kwaśnej glebie, która powinna być wystawiona na działanie promieni słonecznych.

oczar pośredni czerwony
Zdarza się, że kwiaty oczara wydają się być czerwone.

Równie piękne barwy w ogrodzie mogą zostać nadane przez Wawrzynka. Dokładnie chodzi o odmianę wilczełyko. Obserwowany kolor fioletowy i różowy bardzo dobrze komponuje się ze wspomnianym Oczarem. W przypadku Wawrzynka należy zwrócić uwagę na miejsce jego uprawy. Nie powinno się go sadzić w miejscu łatwo dostępnym dla dzieci, ponieważ istnieje ryzyko pojawienia się na jego łodygach silnie toksycznych jagód. Zerwanie ich nie zagraża zdrowiu, jednak spożycie może kończyć się śmiercią. Dlatego krzewy o właściwościach trujących powinny być wysadzone w miejscu, w którym nie będziemy się poruszać.

Ogród z jadalnymi owocami

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się na działce powinniśmy zasadzić takie krzewy, które nie mają właściwości toksycznych. Jednym z takich przykładów jest popularny Głóg. Tutaj także pojawią się jagody ale bez najmniejszego oporu możemy je spożyć. Często jagody z tego krzewu są wykorzystywane w medycynie. Barwny kolor czerwony może przypominać jarzębinę ale głóg przyjemniej pachnie. Jagody dobrze wpływają na pracę serca i pomagają zwalczyć stres.

Kolejnym z krzewów, którego owocami się nie zatrujemy jest Dereń jadalny. Krzew wyglądem przypominający drzewo, bo aż tak wielkie rozmiary może przybierać. Posadzenie go w niedalekiej odległości od Oczara sprawi, że gdy jeden z nich przestanie kwitnąć to drugi w tym czasie rozpocznie ten proces. W ogrodach możemy spotkać zazwyczaj czerwoną odmianę Derenia a rzadziej jagody przybierają kolor żółty. Podobnie jak głóg – banalnie łatwy w uprawie, bez wymagań co do jakości podłoża. Poradzi sobie w każdych warunkach. Ciekawostką jest, że z jagód Derenia jadalnego przygotowuje się dereniówkę. To dość popularna nalewka wśród ogrodników hobbystów.

pigwa ogród żółtaOgrodnicy zasmakowali również w innych nalewkach. Na ten przykład z owoców pigwowca powstają trunki spotykane na co dzień w sklepach. Pigwa jest bardzo popularna. W kuchni jest zamiennikiem limonki i cytryny a na sklepowych półkach nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem herbaty z pigwą. Krzew typowo ogrodowy, rozmiarem nie dorównuje Dereniowi jadalnemu i jest raczej niski.

Krzewy w ogrodzie to także rzeźby

ogród pies z bukszpanu
Psy wymodelowane w bukszpanie

Ozdobny ogród to nie tylko krzewy owocowe. Na odpowiedni efekt składają się również rośliny, z których można tworzyć fantazyjne kształty. Oglądane w magazynach telewizyjnych topiary nie należą do standardowego asortymentu sklepów ogrodniczych. Znalezienie odpowiednich rozmiarów rośliny może również pochłonąć trochę czasu. Zazwyczaj rzeźby ogrodowe tworzy się z bukszpanu. Łatwo poddaje się procesowi modelowania. Z takiego bukszpanu można tworzyć takie kształty jak kule, walce, stożki, kostki ale również kształtować je na podobieństwo budynków czy zwierząt. Do tego celu najlepiej sprawdzi się bukszpan zielony. Krzew bukszpanu jest dosyć odporny na warunki atmosferyczne a jego liście są koloru żywo zielonego. Wykorzystywany jest od setek lat, na przykład w większości europejskich ogrodów.

Sama uprawa bukszpanu nie jest trudna. Przy pomocy dobrze naostrzonego sekatora jesteśmy w stanie wyczarować w naszym ogrodzie bardzo ciekawy projekt. Po prawej stronie znajduje się tego przykład: artystycznie wykonane sylwetki psów z zielonego bukszpanu.

 

 

 

1 thought on “Łatwe w uprawie krzewy do ogrodu

  1. Sam proces pokazywania się kwiatów Oczara przy zasadzeniu kilku różnych jego odmian powinien ciągnąć się aż do marca a nawet kwietnia. Aby obserwować takie zjawisko powinniśmy zasadzić go we wrześniu na lekko kwaśnej glebie, która powinna być wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Comments are closed.