Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Sprzęt ogrodniczy, który jest potrzebny w ogrodzie

sprzęt ogrodniczy

Każdy właściciel przydomowego ogrodu marzy o tym, aby prezentował się on wyjątkowo okazale. Podstawowym warunkiem osiągnięcia tego celu jest oczywiście regularna pielęgnacja. Nie obejdzie przy tym bez rozmaitych sprzętów o różnym stopniu zaawansowania — zarówno ręcznych, jak i elektrycznych czy nawet spalinowych. Zostaną one wymienione i pokrótce opisane w dalszej części artykułu.

Proste rozwiązania okazują się niezwykle użyteczne

Do wykonywania prac pielęgnacyjnych w przestrzeni ogrodowej idealnie nadają się przede wszystkim różne narzędzia ręczne. W pierwszej kolejności warto się zaopatrzyć w porządną łopatę oraz szpadel, które z pewnością przydadzą się w trakcie przekopywania rabat kwiatowych i wszelkich grządek, a także robienia dołków pod wybrane krzewy bądź drzewa.

Oprócz tego należy koniecznie posiadać grabie przeznaczone do szybkiego sprzątania opadniętych liści (najlepiej z miękkimi i stosunkowo cienkimi zębami), motykę do sprawnego przekopywania małych fragmentów ogrodu, sekator i siekierę do usuwania martwych gałęzi i wycinania nieco grubszych krzewów, taczkę metalową do wygodnego przewożenia ziemi, nawozu, sadzonek i innych materiałów, konewkę do podlewania roślin (ewentualnie wąż z pompą), a ponadto spulchniacz do użyźniania gleby, wyposażony w kilka gwiazdek zwieńczonych ostrymi końcówkami.

Funkcjonalna kosiarka to prawdziwe zbawienie

W przydomowym ogrodzie zazwyczaj znajduje się trawnik, który wymaga systematycznego przycinania do określonej wysokości. Z tego powodu zachodzi konieczność posiadania dobrej kosiarki. Do małych powierzchni zielonych warto wybrać model elektryczny lub akumulatorowy, natomiast do nieco większych znacznie bardziej wydajny model spalinowy — gównie ze względu na szerszy rozstaw noży i mocniejszy silnik.

Przy okazji trzeba zwrócić dużą uwagę na mechanizm poruszania się maszyny i jej budowę. Na rynku są bowiem dostępne zarówno kosiarki samojezdne (w tym zwłaszcza komfortowe traktorki z siedzeniem oraz roboty automatyczne), jak i kosiarki poduszkowe, całkowicie pozbawione kółek, które unoszą się na specjalnej poduszce powietrznej. Te drugie wprost świetnie nadają się na teren z licznymi nierównościami.

Inne przydatne elementy

Oprócz zestawu narzędzi typowo ręcznych i kosiarki, do każdego ogrodu opłaca się też zakupić nowoczesne nożyce elektryczne z napędem akumulatorowym, przeznaczone do formowania żywopłotów z roślin iglastych i liściastych. Najlepiej postawić na model z długim, minimum 50 cm ostrzem, ponieważ pozwoli skrócić wybrany obszar zaskakująco szybko, bardzo skutecznie i bez większego wysiłku.

Kolejny pożądany sprzęt to automatyczny rozdrabniacz do gałęzi, który umożliwi ich łatwe poszatkowanie, a następnie wykorzystanie w celu ściółkowania rabat kwiatowych, ewentualnie jako dodatek do zwykłego kompostu.

Pozostałe godne polecenia urządzenia to m.in.: glebogryzarka do spulchniania gleby i mieszania jej z nawozami, opryskiwacz ciśnieniowy bądź ręczny do pokrywania ziemi preparatami chwastobójczymi oraz wertykulator do pionowego cięcia darni na głębokość kilku centymetrów (dzięki temu trawa ma łatwiejsze warunki do wzrostu).

logoArtykuł powstał przy współpracy ze sklep.wolf-garten.pl