Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

5 porad, jak wybrać lampkę do pokoju dziecka

oświetlenie pokoju dziecka

Dziecięcy pokój to wyjątkowa, a przy tym naprawdę wielozadaniowa przestrzeń. Powinien spełniać funkcję nie tylko komfortowej sypialni i miejsca odpoczynku, ale jednocześnie być krainą zabaw i doświadczeń, a z czasem stawać się czytelnią, salą do nauki i salonem do przyjmowania znajomych. Dlatego zarówno jego wyposażenie, jak i oświetlenie to niezwykle istotna sprawa, dostarczająca rodzicom wielu dylematów. Wiedząc, jak trudno znaleźć odpowiedzi na niektóre z powtarzających się pytań, przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jak wybrać lampkę do pokoju dziecka – tak tego najmłodszego, jak i nieco starszego.

Rada 1: Światło w pokoiku niemowlęcym – łagodnie i bezpiecznie

W pokoju, w którym śpi niemowlę, najważniejsze jest eliminowanie efektu olśnienia. Aby nie razić delikatnych oczu maluszka, lepiej zrezygnować z nieosłoniętych halogenów. W przypadku lamp sufitowych powinieneś pomyśleć o oprawach, które ukryją bezpośrednie źródło światła – pamiętaj, że niemowlak większość czasu spędza w łóżeczku, patrząc w górę. Zadanie spełni klosz z przysłoną rozpraszającą blask lub – stosunkowo nowe na rynku rozwiązanie – panele OLED, emitujące światło całą swoją powierzchnią.

Unikaniu punktowego oślepienia sprzyja także tworzenie wielu rozproszonych scen świetlnych z osobnymi włącznikami. Z pomocą przychodzą kinkiety na ścianach lub lampy stojące. Jako tego rodzaju oświetlenie dodatkowe wybieraj miękkie światło w ciepłym odcieniu bieli lub żółci z możliwością ściemniania. Takie hybrydowe rozwiązanie za jednym zamachem zapewni komfortowy odpoczynek i sprawdzi się przy wymagających doświetlenia zabiegach pielęgnacyjnych.

lampy wiszące pokój dziecka

Rada 2: Małe dziecko a oświetlenie, które sprzyja zabawie

Gdy dziecko zaczyna odkrywać świat, bariery w harcach praktycznie dla niego nie istnieją. Każde miejsce i każdy przedmiot mogą zostać wykorzystane do zabawy! Dlatego w każdym pokoju powinna znaleźć się umiejscowiona centralnie jasna lampa sufitowa bądź wisząca. Zasilana żarówką o neutralnej barwie oświetli dobrze każdy zakamarek pomieszczenia. Aby maluch czuł się w swoim pokoju jak najswobodniej, możesz wybrać lampę z abażurem w bajkowe postaci bądź w jego ulubionych kolorach.

Plusem tradycyjnych lamp wiszących jest regulowana wysokość. Dzięki temu oświetlenie będzie „rosło” razem z dzieckiem. Klosz można oczywiście wymieniać, dostosowując do aktualnych upodobań milusińskiego.

Warto pamiętać o tym, że małe dziecko lubi wszystko potwierdzać doświadczalnie. Aby Twoja pociecha dosłownie na własnej skórze nie przekonała się, że źródło światła bywa też jednocześnie źródłem ciepła, montując oświetlenie w jej pokoju, zastosuj bezpieczne rozwiązania. Żarówki LED, generujące niższą temperaturę niż tradycyjne, i nienagrzewające się oprawy najlepiej sprawdzą się nawet podczas najbardziej szalonych zabaw.

lampy ścienne pokój dziecka

Rada 3: Na pomoc dziecięcej wyobraźni – jaka lampka nocna do pokoju dziecka?

Kiedy przychodzi wieczór, pojawia się inne ważne pytanie: jak przegonić potwory spod łóżka? Odpowiednie oświetlenie może pomóc uspokoić szalejącą dziecięcą wyobraźnię. Lampka nocna przy łóżku jest też niezbędną pomocą dla czytających bajki na dobranoc rodziców. Dzięki łagodnemu, nastrojowemu światłu maluch będzie mógł się wyciszyć i spokojnie zapaść w sen.

Oprócz klasycznej lampki nocnej warto pomyśleć o kinkietach i listwach przypodłogowych. Ścienny kinkiet z możliwością regulacji położenia klosza i włącznikiem umieszczonym w zasięgu ręki dziecka pozwoli mu samodzielnie dostosować oświetlenie do własnych potrzeb. Natomiast listwy świetlne wpuszczane w podłogę świetnie sprawdzają się wówczas, gdy maluch poczuje potrzebę nocnej wyprawy do łazienki. Dyskretnie umieszczone przy podłodze oświetlają szlak marszu, nie rażąc przy tym w oczy.

lampka nocja pokój dziecka

Rada 4: Dorastający uczeń – jak wybrać światło do biurka?

Starsze dziecko nie zawsze chce się zgodzić na pomysły rodziców. Ma już własne zdanie i Twoje argumenty mogą mijać się z jego wizją swojego pokoju. Podczas gdy Ty wybierzesz lampę idealną do nauki, bo dającą jak najwięcej światła i chroniącą delikatny organ wzroku, syn czy córka w pogoni za marzeniami będą z uporem forsować klimatyczne, acz niewystarczające, oświetlenie z ulubioną postacią z filmu. Czy w tej sytuacji da się w ogóle znaleźć złoty środek?

Dziecko w wieku szkolnym coraz więcej czasu zaczyna spędzać przy biurku. Lampka do nauki staje się zatem jednym z kluczowych elementów wyposażenia pokoju. Bardzo istotne jest to, aby podczas odrabiania lekcji dziecko nie zasłaniało sobie źródła światła – to właśnie dlatego, jeśli dziecko jest praworęczne, lampka powinna stać po lewej stronie biurka. Nie może też świecić za mocno, by nie razić pociechy, ani też dawać za mało jasności. Najlepsza będzie więc lampka stołowa z ruchomym ramieniem, które pozwala regulować nachylenie w stosunku do potrzeb, i sprzyjającą koncentracji białą barwą żarówki. Ponadto żarówki LED charakteryzują się długą żywotnością i nie słabną w miarę użytkowania, co zmniejsza ryzyko, że Twoja pociecha stopniowo będzie psuła sobie wzrok w czasie nauki.

lampka philips hue

Rada 5: Nie tylko nauka. Superwrażenia z gier komputerowych dzięki Philips HUE

Twoja pociech lubi spedzać czas, grając w gry komputerowe? Inteligentne lampy Philips HUE wyniosą doznania czerpane z wirtualnej rozrywki na zupełnie inny poziom. Każdy domorosły gamer doceni efekty świetlne, które wprost korespondują z tym, co widzi na ekranie. Dzięki temu każda chwila spędzona z bohaterami ulubionych gier będzie jeszcze ciekawsza i angażująca. HUE tworzy niepowtarzalną atmosferę wokół gracza i powoduje, że niejako cały pokój staje się areną walki gladiatorów lub magicznym lasem fantasy.

Żeby skorzystać z funkcji HUE podczas grania na komputerze PC, nie musisz już kupować HDMIBOX’a. Wszelkie oprogramownie jest dostępne w sieci. Wiemy, że dobra gra w połączeniu z zestawami HUE potrafi pochłonąć bez reszty, dlatego z pełnym zdecydowaniem rekomendujemy umiar (zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom :)).

Dbasz o swoje dziecko na każdym kroku, nic więc dziwnego, że chcesz, aby także oświetlenie w jego pokoju było dobrze dobrane do potrzeb. Na szczęście teraz nowoczesnych opraw, żarówek, a także gniazd i włączników możesz szukać na karel2.pl! Z nami Twój dom rozbłyśnie radością!

Źródło zdjęć: karel2.pl, pexels.com