Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jakie oświetlenie wybrać do biura i czym się kierować?

żarówka

Nie tylko wybór mebli do biura ma bardzo duże znaczenie dla zwiększenia prestiżu i komfortu użytkowania, ale również znalezienie odpowiedniego oświetlenia. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Bardzo duże znaczenie ma efektywność, niski pobór energii. Oczywiście nie można zapomnieć także o estetyce. W dzisiejszym poradniku doradzimy Wam, jakie oświetlenie wybrać. Już teraz uchylimy rąbka tajemnicy. Żarówki led 9G będą doskonałym wyborem.

Rozmieszczenie ma znaczenie

Bardzo duży wpływ na efektywność oświetlenia biura i strefy roboczej ma rozmieszczenie źródeł światła. Oczywiście wszystko zależy od kubatury pomieszczenia. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że im większe biuro, tym moc powinna być wyższa. Na samym początku należy wykonać plan dotyczący rozmieszczenia poszczególnych elementów. Trzeba pamiętać, że powinny znajdować się tam główne źródła światła, ale również poboczne, których celem jest zwiększenie komfortu użytkowania. Obecnie odchodzi się od stosowania dużych żyrandoli czy lamp wiszących. Najczęściej stosuje się plafony bądź też sufity podwieszane z oświetleniem led. Niewątpliwie świetnym wyborem jest żarówka led 9G. Mają niski pobór energii, a ponadto są efektywne i bezpieczne, ze względu na użycie diod. Model 9G jest idealny do sufitów podwieszanych. Zatem może sprawdzić się zarówno jako główne źródło światła, gdy żarówki led są gęsto rozmieszczone, jak i doświetlenie strefy roboczej.

Jak wybrać oświetlenie poboczne?

Duże znaczenie ma także wybór oświetlenia pobocznego. W tym przypadku możliwości jest sporo. Warto tutaj pamiętać, że takie oświetlenie ma pełnić nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim poprawiać komfort pracy. Najlepiej zastosować dedykowane lampki biurowe, które nie męczą oczu, zatem muszą być oparte o ledowe światło. Można wybrać modele, które dodatkowo mierzą temperaturę w pomieszczeniu, a ich obudowa jest ruchoma. Takie rozwiązanie sprawdza się, np. gdy czytacie bardzo ważne dokumenty. Takie oświetlenie wpływa również na prestiż wnętrza i świetnie się prezentuje.

Ciepłe czy zimne oświetlenie – co wybrać?

Warto także zwrócić uwagę na barwę światła. Tutaj również możliwości jest sporo. Najbardziej popularne jest białe światło o ciepłym lub zimnym odcieniu. Najlepiej jeśli jego natężenie zbliżone jest do naturalnego światła słonecznego, gdyż sprzyja to koncentracji, a także nie powoduje dolegliwości, takich jak bóle głowy. Zimne światło dobrze wpływa na skupienie, jednak dłuższe przebywanie w tak oświetlonym miejscu prowadzi do złego samopoczucia. Podobnie zbyt ciepłe światło może powodować senność, a także prowadzi do zmęczenia oczu. Zatem najlepiej wybierać neutralne.

Czy kolorowe światło led sprawdzi się do biura?

Niewątpliwie zastosowanie oświetlenia led daje duże możliwości. Ciekawym wyborem jest zastosowanie kolorowych ledów, których barwę można dowolnie zmieniać przy pomocy pilota. Warto wiedzieć, że nie potrzeba w tym przypadku żadnej ingerencji w instalację elektryczną. Wystarczy jedynie wymiana żarówki. Źródła światła rgb najlepiej sprawdzają się na szczególne okazje, gdyż na co dzień mogą zwyczajnie przeszkadzać. Można jednak zdecydować się na takie oświetlenie do biura, gdyż pośród wielu kolorów znajdują się również białe, naturalne diody. Należy wiedzieć, że sterowaniu podlega również nasycenie barw. Zatem można ustawiać ostrość w zależności od potrzeb. Tutaj również warto wspomnieć o aspekcie ekonomicznym, a mianowicie przy wyborze oświetlenia należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Ogólnie zasada jest prosta, im wyższa, tym mniejsze są rachunki za prąd.

Oświetlenie dekoracyjne – czy warto?

Choć funkcję oświetlenia dekoracyjnego mogą pełnić żarówki rgb, to bardziej subtelnym rozwiązaniem będą taśmy led. Przede wszystkim służą one do podkreślenia całej estetyki wnętrza. Można je umieścić na półkach, ale również przy blatach. Tak naprawdę możliwości jest bardzo dużo. Warto również zdecydować się na małe elementy ozdobne w postaci np. latarenek bądź też świeczników z zastosowaniem knotów led. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że takie oświetlenie nie zawsze pasuje do wybranej aranżacji. Najlepiej sprawdza się do skandynawskiej lub minimalistycznej.

Jeżeli nadal nie wiecie, jakie oświetlenie wybrać, to koniecznie zainspirujcie się naszym poradnikiem. W ten sposób stworzycie niepowtarzalnie urządzone biuro.