Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Pięć największych meczetów na świecie, które zachwycają architekturą

Meczet

Podziwianie architektury to na pewno jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych niezależnie od tego, w jaki zakątek świata się udamy. Z pewnością wyróżnia się tu budownictwo sakralne, a szczególnie na uwagę zasługują meczety, przy czym duże wrażenie robi Wielki Meczet Szejka Zajida. Zbudowano go z inicjatywy pierwszego prezydenta ZEA i jego nazwiskiem nazwano budowlę. Prace budowlane trwały 12 lat do roku 2007. Inwestycja kosztowała 205 milionów funtów i jest to jeden z największych meczetów na całym świecie porównywany do pałacu Tadż Mahal.

Wielki Meczet Szejka Zayeda – meczet, który trzeba zobaczyć

Jeżeli odwiedzamy akurat Zjednoczone Emiraty Arabskie, to na pewno trzeba też rzucić okiem na Wielki Meczet Szejka Zayeda. To nie tylko gigantyczna budowla i świadectwo wiary muzułmańskiej. Znajdziemy tu także takie ciekawostki takie jak największy dywan świata oraz największą marmurową mozaikę. Olśniewające kopuły swoją śnieżną bielą pięknie połyskują w słońcu zatoki Perskiej. Taki widok zapadnie w pamięć na długo każdego turysty, który tu przyjedzie.

Jedziesz do Casablanki? Odwiedź Meczet Hassana II

Maroko to prawdziwa mekka turystów z całego świata. Nie sposób przejść obok arcydzieł architektury takich, chociażby jak Meczet Hassana II, który jest zlokalizowany w Casablance, czyli największym mieście tego państwa. Budowę tego obiektu zakończono w 1993 roku, a umiejscowiony on jest na cyplu nad oceanem. Posiada najwyższy na świecie minaret, który liczy aż 210 m wysokości. Budowla ta oglądana z daleka, wygląda niczym ogromna latarnia morska, która góruje nad wybrzeżem. Z kolei ogromne wnętrze zachwyci odwiedzających magicznymi wręcz barwami mozaiki z niebieskiego marmuru.

Turecka architektura sakralna – poznaj meczet Sułtana Ahmeda

Odwiedzając Turcję trudno nie zwrócić uwagi na takie perły architektury sakralnej jak Meczet Sułtana Ahmeda. Zlokalizowany w centrum Stambułu została zaprojektowana w ten sposób, aby od razu robiła wrażenie na przybywających do miasta. Wznosi się wysoko nad centrum aglomeracji, a zwany jest także błękitnym meczetem. Powszechnie budowla ta jest uznawana za najważniejszy przykład architektury osmańskiej. Budowla, którą ukończono w 1616 roku, charakteryzuje się wystawnym wnętrzem.

Meczet Aqsunqur – najpiękniejszy w Egipcie

Odwiedzając Kair w Egipcie, uderzy nas przede wszystkim mnogość meczetów, bo znajdziemy ich tu dziesiątki. Najważniejszą jest na pewno Meczet Aqsunqur. Budowę tego sakralnego obiektu ukończono w 1347 roku. Ściany tej budowli przypominają fortecę, a zwieńczone są mineretami, a także bardzo drobiazgowo rzeźbionymi kopułami. Wewnątrz z kolei wrażenie na zwiedzających robią świetliste lazurowe płytki.