Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Czym jest pustak szalunkowy i gdzie się go stosuje?

pustak szalunkowy

Budujesz dom, stawiasz słupy, a może marzy Ci się piękne ogrodzenie wokół działki? W każdym z tych przypadków przydadzą się pustaki szalunkowe.

Technologia wznoszenia budynków stale ewoluuje. Współczesne rozwiązania przynoszą dużo więcej korzyści niż metody stosowane dwadzieścia lat temu. Dzięki temu możesz np. postawić dom dużo szybciej i taniej, a przy tym będzie on niedrogi w eksploatacji. Zanim jednak się do niego wprowadzisz, trzeba zacząć, dosłownie i w przenośni, od fundamentów. W ich wzniesieniu pomoże pustak szalunkowy.

Czym jest pustak szalunkowy?

O pustakach mówi się w kontekście materiałów murowanych, z których powstają np. ściany fundamentowe czy zewnętrzne budynku. Takim tworzywem jest pustak szalunkowy. Inaczej to pustak zalewowy lub zasypowy, który powstaje z betonu klasy C20/25. Użyjesz go do szybkiej budowy wytrzymałych i mocnych ścian piwnicznych i fundamentów.

Pustaki wykorzystuje się także do wznoszenia ścian przyziemia czy słupów. Nazywa się je szalunkami traconymi i używa do budowy elementów o charakterze monolitycznym, które nie wymagają deskowania. Dla Ciebie to oszczędność czasu, materiałów i pracy. Pustaki szalunkowe kupisz na https://www.forbet.pl/.

Rodzaje pustaków szalunkowych

Podczas budowy nieruchomości do wznoszenia ścian z pustaków szalunkowych możesz użyć pustaków podstawowych, połówkowych i narażonych. Te ostatnie nazywane są pustakami narożnikowymi czy pustakami szalunkowymi słupkowymi.

Cechą charakterystyczną pustaków podstawowych jest to, że są otwarte z dwóch stron. Używa się ich do budowy części zasadniczej mury. Pustaki połówkowe instaluje się przed narożnikiem składającym się z pustaków szalunkowych narożnych, zamkniętych z jednej strony.

Ze względu na surowiec wykorzystany do produkcji wyróżnić można betonowy lub keramzytowy pustak szalunkowy. Pustaki keramzytowe są lżejsze i poprawiają termoizolację ścian. Na rynku znajdziesz pustaki w kształcie litery „L”, używane do budowy wieńców na ścianach. Ich uzupełnieniem są pustaki w kształcie litery „C”, używane do ścian wewnętrznych.

Ze względu na przeznaczenie wyróżnić można następujące pustaki:

  • pustak szalunkowy słupkowy – używany przy budowie słupów,
  • pustak szalunkowy ozdobny – używany do budowy ogrodzeń,
  • pustak szalunkowy fundamentowy – używany do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych,
  • pustak szalunkowy wieńcowy – typu L lub C, stosuje się do wieńców w stropie,
  • pustak szalunkowy filarowy – stosowany do budowy filarów.

Warto wiedzieć, że pustaki różnią się także pod względem wymiarów, co wpływa na ich przeznaczenie.

Pustak szalunkowy – wymiary

Pustaki stosowane do wznoszenia elementów nośnych konstrukcji muszą mieć odpowiednio wysoką wytrzymałość na ściskanie. Tego rodzaju materiały wytrzymają nacisk 3,5-5 N/mm2. Jest to możliwe dlatego, że pustaki wykonuje się z mieszanki betonowej, a następie poddaje się wibroprasowaniu.

Najczęściej spotykane wymiary pustaków szalunkowych (w cm):

  • 49 x 25 x 25,
  • 50 x 30 x 25,
  • 50 x 24 x 24,
  • 50 x 20 x 20,
  • 51 x 25 x 20,5.

Do budowy nieruchomości, ogrodzeń lub filarów możesz użyć pustaków szalunkowych. Materiały są bardzo wytrzymałe, poprawiają termoizolację budynku, a to oznacza niższe koszty eksploatacyjne i niższe straty ciepła. Jeśli planujesz budowę domu, warto te argumenty wziąć pod uwagę.