Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Wentylacja mechaniczna – skuteczny system wentylacji

wentylacja

Wentylacja mechaniczna to system, w którym zachodzi wymiana powietrza przy użyciu specjalnych wentylatorów. Jest  to największa konkurencja i najlepszy zamiennik wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu, że wentylacja mechaniczna pozwala zaoszczędzić nawet 50% ogrzewania, stała się najbardziej popularnym rozwiązaniem w wielu domostwach. 

Działanie wentylacji mechanicznej 

Wykorzystuje się od jednego do kilku specjalnych wentylatorów. Ilość jest zależna od wielkości domu i potrzeb domowników. Podczas pracy wentylatorów wytwarzają w pomieszczeniu ciśnienie, które powoduje wymianę powietrza. Największym atutem jest fakt, że czynniki atmosferyczne  nie mają żadnego wpływu na ten proces. Głównym zadaniem mechanicznej wentylacji zapewnienie przepływu powietrza w każdym pomieszczeniu. Bez problemowo można sterować przepływem powietrza, dlatego w upalne dni nie trzeba wietrzyć pomieszczeń. Jednak o ten mechanizm trzeba systematycznie dbać i wykonywać pomiary wentylacji mechanicznej

Pozytywny wpływ

Zastanawiając się, którą wentylację wybrać do swojego domu należy pamiętać o tym, jaki będzie miała wpływ na zdrowie. Wybierając wentylację mechaniczną, można mieć pewność, że do domu dostaje się świeże powietrze, które jest filtrowane i oczyszczane. Można wymienić kilka pozytywnych wpływów na zdrowie:

  • Powietrze, które dostaje się do domu, jest filtrowane i oczyszczone z kurzu, pyłków, zarodników roślin, grzybów
  • Potrafi zatrzymać cząsteczki, które są składnikiem smogu
  • Powietrze, które nawiewane jest do pomieszczeń, jest wolne od alergenów.

Za proces oczyszczania odpowiadają filtry wysokiej klasy, które znajdują się w centrali wentylacyjnej. 

Wilgotność powietrza

Wentylacje mechaniczne pozwalają utrzymać właściwy poziom wilgotności powietrza. Dzięki temu można pozbyć się zaparowanych okien, grzybów, pleśni, które lubią rozwijać się na zawilgoconych budynkach. Eliminuje się również problem suchego powietrza, który bardzo często doskwiera w okresie zimowym. Z pewnością skorzystają na tym osoby, które walczą z problemami śluzówki nosa lub spojówek. Jednak tak jak o każdy inny sprzęt trzeba odpowiednio dbać. Żeby móc jak najdłużej cieszyć się z korzyści trzeba znaleźć odpowiedni serwis central wentylacyjnych. Dzięki temu będzie można użytkować mechaniczną wentylację bez obaw, że przedostaną się niechciane alergeny. Również nie należy zapominać o dużej oszczędności ogrzewania, jakie daje mechaniczna wentylacja.