Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak obliczyć ilość potrzebnej blachodachówki?

blachodachówka

Budowa domu bądź remont to spore przedsięwzięcie. Wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, lecz także załatwienia wielu rzeczy. Jedną z nich jest zakup pokrycia dachowego. Jeśli już wybraliśmy rodzaj, to pojawia się kolejna ważna kwestia, a mianowicie ile blachodachówki kupić? Warto zatem dowiedzieć się, jak obliczyć ilość potrzebnego materiału.

Przy jakim dachu najłatwiej obliczać ilość potrzebnego materiału?

Zakup pokrycia dachowego to spora inwestycja, nic więc dziwnego, że nikt nie chce nabyć zbyt dużej ilość materiału, która nie jest później wykorzystywana. Jak zatem przygotować się do całego procesu? Najmniej problemów mają właściciele dachów z prostą konstrukcją. Trudności pojawiają się, gdy więźba jest wymyślna i ma dużo zagięć. W takiej sytuacji istotne jest, by odpowiednio wybrać rodzaj pokrycia dachowego. Przykładowo blachodachówka ma postać specjalnych arkuszy. Jeśli zatem dach ma skomplikowany kształt, to trzeba ją odpowiednio przyciąć, by pasowała do poszczególnych miejsc. To oczywiście sprawia, że dużo materiału trzeba spisać na straty, a dodatkowo koszt pracy dekarza jest wyższy.

Co wziąć pod uwagę przy obliczaniu ilości blachodachówki?

Aby obliczyć powierzchnię dachu, najlepiej podzielić go w rzucie z góry na mniejsze figury geometryczne. Mogą to być zwykłe kwadraty, prostokąty lub trójkąty. Kolejny krok to obliczenie pól tych figur geometrycznych i ich zsumowanie. Jest to jedna z najprostszych metod, która pozwoli ocenić, jaką powierzchnię trzeba pokryć. Warto przy tym pamiętać, że każde pokrycie dachowe montuje się w inny sposób. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się dystrybucją pokryć dachowych podpowiadają, jak to zrobić w przypadku dachów blaszanych:

Blachy mogą mieć różną strukturę i kształty. W przypadku blach płaskich sprawa jest dość prosta. Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeśli zdecydujemy się na blachę trapezową, falistą lub dachówkową. Kupując taki rodzaj pokrycia dachowego, należy otrzymany wynik podwyższyć mniej więcej o 20%.

Aplikacje do wyliczania niezbędnej ilości materiałów

Bardzo dużym ułatwieniem są też specjalnie opracowane aplikacje służące do wyliczania niezbędnej ilości materiałów do pokrycia dachu. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej osób. Programy tego typu dostępne są w sieci i można z nich bezpłatnie skorzystać. Specjalne kalkulatory pokazują przede wszystkim dokładną listę potrzebnych rzeczy. Oznacza to, że dzięki takim kalkulatorom, dowiesz się, nie tylko ile materiałów kupić, ale też co jest potrzebne do montażu konkretnego pokrycia dachowego. Gotową listę możesz wydrukować, by pokazać ją fachowcom w sklepie. Jeśli nie wiesz, jak zabrać się do wyliczania powierzchni dachu, możesz również poprosić fachowców o pomoc.