Jak wybrać najlepszy projekt domu?
Inwestor, który ma wybrać projekt domu, z jednej strony ma przed sobą potrzeby i marzenia przyszłych mieszkańców, najczęściej najbliższej rodziny, a z drugiej – ograniczenia w postaci działki, jeśli ją już posiada, i budżetu. Powierzchnia użytkowa domu, liczba kondygnacji, rodzaj dachu, styl elewacji – każdy z tych elementów będzie cechą projektu, którą należy określić z dużą uwagą, uwzględniając przy tym wiele czynników. W pierwszej chwili może to się wydawać nieco skomplikowane, dlatego warto poznać najważniejsze kryteria doboru.
Wielkość domu – powierzchnia użytkowa i rozmiar działki
O tym, jak duży ma być dom, decydują w pierwszej kolejności potrzeby, ale tuż za nimi są warunki działki. Trudno wybudować wielką willę czy obszerny dom parterowy dla sześciu osób na małej działce. Idealnie jest, jeśli można oszacować potrzeby przed kupnem działki, a inwestora stać na kupno takiej parceli, jaka jest potrzebna, ale często zdarza się, że albo działkę dziedziczymy, albo kupujemy taką, która jest dostępna. Zarówno przed kupnem działki, jak podczas wybierania projektu domu należy pamiętać o zachowaniu odległości pomiędzy domem a granicą działki, określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. Chodzi o przepisowe 4 metry odstępu dla ścian z oknami lub drzwiami i 3 metry dla ścian bez otworów. Możliwe są odstępstwa, na przykład kiedy szerokość działki jest mniejsza niż 16 metrów, te odległości są mniejsze. Oprócz tych przepisów ogólnobudowlanych, o tym jaki może być obrys budynku mówi jeden z dwóch dokumentów: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a jeśli nie ma go dla danej lokalizacji – warunki zabudowy (WZ). Inwestor znajdzie tu informacje o maksymalnej powierzchni zabudowy, czyli o tym, jak część posesji musi pozostać wolna. Dodatkowo dokumenty te mogą zawierać ograniczenia co do wysokości budynku, rodzaju dachu i inne. Na podstawie tych danych można określić, czy dom o określonej potrzebnej powierzchni użytkowej może być parterowy, czy trzeba myśleć o domu dwukondygnacyjnym, bo na danej działce nie ma innej możliwości. Dom parterowy będzie tańszy od domy z poddaszem lub piętrowego, pod warunkiem, że będzie miał w miarę prosty kształt i dach pulpitowy lub dwuspadowy. Skomplikowany wielospadowy ozdobny dach z lukarnami będzie dużo droższy i koszt budowy całości może być porównywalny z domem z poddasze. Dużo zależy też od wybranych materiałów i technologii.
Dodatkowe kondygnacje – piwnica lub strych
Piwnica może służyć jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze do przechowywania narzędzi czy rzadko używanych rzeczy. Niektórzy mogą zdecydować się na stworzenie z niej dodatkowego pokoju przeznaczonego na przykład na siłownię. Jest to jednak kosztowna inwestycja. Wybudowanie jej może podnieść koszty budowy domu nawet o 1/3 inwestycji, a to z uwagi na konieczność wykopania dużo głębszych fundamentów i budowę dodatkowego stropu z odpowiednią izolacją. Posiadanie piwnicy mogą brać pod uwagę ci inwestorzy, których działka znajduje się na terenach, gdzie poziom wód gruntowych nie jest wysoki – w innym przypadku może dochodzić do jej zalewania podczas obfitych deszczów.
Jeśli inwestorzy nie chcą adaptować poddasza na część użytkową, mogą pozwolić sobie na stworzenie strychu. Dla osób, które chcą mieć jedno pomieszczenie więcej, będzie to zdecydowanie lepsza, bo tańsza opcja niż budowanie piwnicy. Pozwala ona też uniknąć zagrożenia powodzią oraz oferuje dużo większe możliwości niż tylko przechowywanie sprzętu czy zapasów. Taki strych może pełnić funkcje buforowe- w lecie pokoje nie ogrzewają się od dachu, a w zimie nie są tak bardzo wychłodzone. Dla niektórych osób konieczność wspinania się po drabinie lub wąskich schodach może okazać się uciążliwa, dlatego każdy według swoich preferencji powinien rozważyć plusy i minusy obu rozwiązań.
Jaki styl wybierzesz?
Minimalistyczny, nowoczesny, a może klasyczny? W jakim stylu ma być twój wymarzony dom? Wiejskim, śródziemnomorskim czy eklektycznym? Każdy wygląda inaczej i oferuje co innego. Preferujący przepych nie wybiorą raczej domu minimalistycznego. Styl nowoczesny charakteryzuje się rozległymi tarasami, mieszanką przeciwstawnych sobie materiałów (na przykład ciepłe drewno z szarym betonem) i płaskim dachem, natomiast wiejski kojarzy się z naturalnym drewnem, dwuspadowym dachem i tradycyjnym wyglądem. Styl skandynawski stawia na duże przeszklenia, nieskomplikowaną budowę, a ci, którzy go wybierają często decydują się na ekologiczne rozwiązania, jak na przykład panele fotowoltaiczne. Osobom preferującym styl klasyczny marzą się łuki, arkady i okna w kształcie półokręgu, co nie podoba się minimalistom.
Wybór projektu domu jest ważną, niełatwą i bardzo indywidualną decyzją. Warto się zastanowić się nad wieloma czynnikami, aby nie popełnić błędu, którego później trzeba będzie żałować przez długie lata. Warto zatem poświęcić więcej czasu na wybór idealnego dla siebie rozwiązania.