Koszty budowy domu: na czym można oszczędzić?
Budowa domu to kosztowna inwestycja, zwłaszcza w dobie coraz droższych materiałów i robocizny. Chcesz wiedzieć, jak zaoszczędzić swoją inwestycję? Jest kilka sprawdzonych sposobów, choć trzeba mieć świadomość, że nie wszystko da się zrobić taniej. Sprawdź nasze sposoby na obniżenie kosztów związanych z budową własnego domu.
Lokalizacja działki wpływa na jej koszt
Planowanie realizacji należy rozpocząć od wyboru działki. Każdy dodatkowy metr kwadratowy ziemi kosztuje, więc najlepszą opcją jest stosunkowo niewielka działka. Ponadto małe obszary wokół domu są łatwiejsze i tańsze do umeblowania, a także oszczędzają czas, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Warto też kupować działki poza dużymi aglomeracjami.
Wybierz odpowiednią konstrukcję
Z roku na rok rośnie zainteresowanie nowoczesnymi technikami budowlanymi, które pozwalają na tańszy i szybszy montaż niż tradycyjne budownictwo murowane. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić pieniądze, może powinieneś rozważyć budowę w oparciu o lekką konstrukcję szkieletową? Oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale także mnóstwo czasu. Decydując się na wykorzystanie elementów prefabrykowanych, można również obniżyć koszty. Szacuje się, że mogą one uratować nawet dziesiątki tysięcy, co oznacza, że stawka jest naprawdę wysoka. Zwłaszcza to, że dom jest zbudowany przy użyciu tańszej technologii, nie oznacza, że będzie mniej wytrzymały lub trwały.
Budowa metodą gospodarczą
Możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy podczas budowy domu, jeśli użyjesz systemu ekonomicznego do wszystkich swoich inwestycji. Zaoszczędź do 20% na kosztach budowy w takich miastach jak: Lublin, czy Kielce, wykonując większość prac budowlanych samodzielnie. Jednak nie każdy ma ochotę i możliwość postawienia fundamentów i ścian pod przyszły dom. Na szczęście takie rzeczy jak malowanie, układanie paneli czy podłączenie zlewu są już w zasięgu ręki, a przy remoncie wnętrza można sporo zaoszczędzić.
Budowa domu na istniejących fundamentach
Czy zauważyłeś kiedyś kawałek ziemi, na którym wybudowano stary dom? Planujesz zakup nieruchomości z założonym fundamentem? Budowanie na starych fundamentach wydawało się opłacalnym rozwiązaniem. Jest już element na działce, a to też kosztuje. Jednak nie zawsze jest możliwe zbudowanie domu na starym fundamencie. Oceni to fachowiec, który sprawdzi, czy podłoże nie zostało zbytnio zniszczone. Nawet jeśli ta część budynku zostanie dobrze wyceniona, nie jest zwolniona z obowiązku dopełnienia wszelkich formalności. Wymagane standardowe pozwolenie na budowę.