Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Kupujemy pompę głębinową na budowę

pompa głębinowa

Jaką pompę głębinową kupić na budowę domu?

Budowa domu zawsze wiąże się zapotrzebowaniem na wodę. Jest ona konieczna do wykonania wielu prac: murarskich, tynkarskich i wykończeniowych. Brak możliwości podłączenia się do wodociągu gminnego skutkuje tym, że inwestor szuka alternatywnych sposobów na zaopatrzenie się w wodę. Własne ujęcie wody to najczęściej wybierany sposób. Studnie wiercone lub kopane mogą być doskonałym rezerwuarem wody pitnej. Oczywiście po jej wcześniejszym wydobyciu na powierzchnię. W tym pomagają nam pompy do czerpania wody.

Pompy głębinowe do studni wierconych

Pompa głębinowa to urządzenie przeznaczone do pompowania wody ze studni, w których lustro znajduje się poniżej 8 metrów. Pompę hydro vacuum umieszcza się w przewodzie ssawnym studni głębinowej. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ pompa znajduje się w studni i nie generuje hałasu. Chłodzenie silnika pompy głębinowej odbywa się wodą, zatem ważna jest odpowiednio dobrana moc silnika pompy. Najczęstsze błędy przy wyborze pompy głębinowej polegają na tym, że inwestorzy kupują pompy głębinowe o zbyt dużej mocy dla ich potrzeb. Skutkuje to szybkim osuszeniem studni i pracą pompy na sucho. To z kolei może doprowadzić do jej uszkodzenia. Aby nie popełnić takiego błędu, warto kupować urządzenia, w których wydajność pompy będzie wynosić od 50 do 70 litrów na minutę. Jest to w zupełności wystarczające na potrzeby gospodarstw zarówno domowych, jak i rolnych.

Pompy hydroforowe do studni kopanych

W przypadku studni kopanych, lustro wody najczęściej jest na głębokości mniejszej niż 8 metrów. Pozwala to wykorzystać do jej czerpania pompę hydroforową. Pompa na czas budowy może mieć mniejszą moc silnika niż pompa do zamieszkałego domu. Dlaczego? Ponieważ nie musi dostarczać tak dużo wody. W domach jednorodzinnych instalowana jest wewnątrz pomieszczeń. np. kotłowni. Nowoczesne pompy hyfoforowe nie są już tak hałaśliwe, jak ich starsze modele. Ponadto wykonane są z materiałów odpornych na korozję, zatem ich wymiana następuje naprawdę rzadko. Sterowanie taką pompą odbywa się za pomocą sprzęgła, urządzenie jest zatem zupełnie bezobsługowe.

Jaka lepsza pompa – głębinowa czy hydroforowa?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. O wyborze pompy decydować będzie głębokość lustra wody. Jeżeli jest ona czerpania rurociągiem tłocznym z głębokości ponad 8 metrów, odpowiednia będzie pompa głębinowa. Do głębokości 8 metrów wystarczy natomiast pompa hydroforowa. Oby dwie pompy mają szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych i na budowach. W rzeczywistości do uruchomienia takiej pompy potrzebne jest zasilanie elektrycznej – czy to z sieci energetycznej, czy to z agregatu prądotwórczego.