Czym można ogrzewać dom – krótki przegląd najpopularniejszych rozwiązań grzewczych
Zapewnienie odpowiednich warunków cieplnych w domach stanowi jedno z najważniejszych wyzwań, które pojawiają się przed inwestorami. Możliwości jest sporo, więc niekiedy trudno zdecydować się na jedno właściwe, które sprawi, że w domowym zaciszu będzie zawsze ciepło i przytulnie. Żeby wybór był choć odrobinę prostszy, poniżej prezentujemy najczęściej wybierane rozwiązania grzewcze, z których korzystają tysiące Polaków. Jak zatem zapewnić odpowiednią temperaturę w domu?
Czy ciepło w domu zależy tylko od instalacji grzewczej?
Na początek warto tylko przypomnieć, że zainstalowanie nawet najbardziej wydajnego ogrzewania w domu nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów, jeśli wcześniej nie zadbamy o termoizolację całego budynku. Straty ciepła przez dach, ściany oraz mostki cieplne potrafią bowiem zabierać ponad 60% energii. A to prowadzi do zmniejszenia komfortu cieplnego oraz niepotrzebnie wysokich kosztów.
Jakie ogrzewanie warto zainstalować w domu lub mieszkaniu?
Koszty ogrzewania to zazwyczaj jeden z największych wydatków w budżecie każdego gospodarstwa domowego, z którym niekiedy wręcz trudno sobie poradzić. Należy zatem już na etapie tworzenia instalacji zastosować energooszczędne rozwiązania o odpowiedniej wydajności.
Do najczęściej wybieranych systemów należą:
- ogrzewanie z miejskiej elektrociepłowni,
- systemy z piecami na paliwa stałe (drewno, węgiel),
- ogrzewanie gazowe,
- instalacje elektryczne.
Ciepło miejskie daje gigantyczną komfort, z którego wiele osób z chęcią korzysta. Ciepło jest dostarczane do mieszkań i domów za pomocą rurociągów na obszarach, w których występuje wysoka i zwarta zabudowa wielorodzinna. Największymi zaletami tego systemu jest olbrzymia wygoda oraz niskie koszty, przy niewielkim zaangażowaniu użytkowników. Nie trzeba bowiem troszczyć się o zakup i przechowywanie materiałów opałowych oraz przeprowadzanie większych, regularnych prac konserwatorskich.
Najpoważniejszą wadą ogrzewania miejskiego jest jego ograniczona dostępność. Ponadto nie mamy też wpływu na to, kiedy włączą się grzejniki, co może przekładać się na wychłodzenie domu podczas pierwszych chłodnych, jesiennych dni.
Najpopularniejszym i wciąż najtańszym rozwiązaniem jest centralne ogrzewanie z piecem opalanym paliwami stałymi. Składa się z centralnie umieszczonego pieca oraz systemu rur, które dystrybuują ciepłą wodę do grzejników we wszystkich pomieszczeniach. System jest prosty, daje też pełną kontrolę nad wysokością temperatury.
Niestety należy także do najbardziej angażujących, gdyż wymaga nieustannego doglądania i uzupełniania paliwa w piecu. Ponadto w procesie spalania dochodzi do emisji wielu zanieczyszczeń, dlatego w niektórych regionach kraju stosowanie takich pieców zostało całkowicie zakazane. Trzeba też pamiętać, że kotłownia wymaga dość sporej przestrzeni, w której musimy zmieścić piec oraz zapasy paliwa do niego.
Dużo czystsze i wygodniejsze jest ogrzewanie gazowe, cieszące się coraz większym zaufaniem klientów. Jest praktyczne, niemalże bezobsługowe, a koszty eksploatacji wciąż są racjonalne i możliwe do udźwignięcia dla domowego budżetu, zwłaszcza gdy zdecydujmy się na zamontowanie własnego zbiornika z gazem płynnym.
Ostatnie z wymienionych rozwiązań – ogrzewanie elektryczne – najczęściej przyjmuje formę mat i folii grzewczych, stosowanych zamiast rozbudowanego ogrzewania podłogowego wodnego, albo promienników montowanych na ścianach i sufitach. Systemy cieplne zasilane energią elektryczną pozwalają szybko i sprawnie ogrzać lub dogrzać wszystkie pomieszczenia z dostępem do instalacji elektrycznej. Nie potrzeba dodatkowych urządzeń. Urządzenia są proste w obsłudze oraz niezmiernie funkcjonalne.
Ze względu na wciąż dość wysokie koszty energii elektrycznej najczęściej stosuje się je jako ogrzewanie samodzielne lub uzupełniające w mieszkaniach lub niewielkich domach. Można jednak znaleźć nowoczesne i energooszczędne modele, które są w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego.
Ciepło w domu – wszystko zależy od potrzeb
Ogrzewanie należy dobrać do rodzaju zabudowy oraz indywidualnych preferencji. Warto wziąć pod uwagę wszystkie zalety i wady poszczególnych systemów, żeby wybrać ten najlepszy, który nie dość, że zapewni komfortowe warunki do życia, to również nie stanie się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.
***
Szukasz tanich i wygodnych instalacji grzewczych? Odwiedź stronę Econovli i dowiedz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne.