Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Zadaj te pytania zanim kupisz swoje pierwsze mieszkanie

Zadaj te pytania zanim kupisz swoje pierwsze mieszkanie

Kolejne programy kredytowe sprawiają, że Polacy decydują się na zakup swojego pierwszego mieszkania. To jednak poważna decyzja, czasem nawet na całe życie. JeślI również jesteś na etapie szukania swoich czterech kątów, sprawdź koniecznie, o co warto zapytać, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Pytania, które warto zadać sobie

Zanim przystąpisz do oglądania pierwszego mieszkania, sprecyzuj swoje oczekiwania. Dzięki temu zawęzisz poszukiwania, nie będziesz tracić czasu i będzie Ci łatwiej podjąć ostateczną decyzję.  Zapytaj siebie o takie kwestie jak:

Lokalizacja

Na początku zastanów się, jakie dzielnice wykluczać, w jakiej lokalizacji na pewno nie chcesz mieszkać. Możesz wziąć pod uwagę reputację dzielnicy lub to, czy jest  dobrze skomunikowana z pozostałą częścią miasta. Wybierz swoją wymarzoną lokalizację i takie, które weźmiesz pod uwagę, jeśli mieszkanie wyjątkowo Ci się spodoba.

Metraż

O jakim metrażu myślisz? Wolisz dwa duże pokoje , czy salon i dwa mniejsze pokoje, np.  na sypialnię i pokój dziecięcy lub domowe biuro. Zastanów się, czy jeśli mieszkanie przypadnie Ci do gustu, jesteś w stanie pójść na kompromis, jeśli chodzi o metraż.

Rodzaj rynku

Chcesz kupić nowe mieszkanie, czy takie z rynku wtórnego?  Zastanów się, czy nastawiasz się na gruntowny remont (i masz na niego dodatkowe środki), czy poszukujesz czegoś do lekkiego odświeżenia, tak by jak najszybciej się wprowadzić.

Budżet

To jedna z najważniejszych kwestii, ponieważ często determinuje pozostałe. Pamiętaj, że zawsze możesz negocjować cenę, oszczędzając tym sposobem nawet  kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zakup mieszkania to jednak nie tylko pieniądze dla sprzedającego, do tej kwoty musisz doliczyć podatek,  notariusza, a nierzadko również prowizję dla agenta nieruchomości (najczęściej dwa procent  od wartości mieszkania).

Rodzaj zabudowy

Jesteś gotowy zamieszkać w stylowej kamienicy, ale z piecem gazowym? Absolutnie wykluczasz wieżowiec, ale bierzesz pod uwagę niski blok? A może w grę wchodzi jedynie nowoczesne budownictwo?

Mieszkanie docelowe

Zastanów się, czy to ma być Twoje mieszkanie docelowe, czy na przykład za kilka lat planujesz je sprzedać i kupić coś większego. Mając świadomość, że nie jest to Twoje ostatnie mieszkanie, o wiele łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.

Pytania, które warto zadać obecnemu właścicielowi

Kiedy już określisz swoje oczekiwania, przygotuj listę pytań, które zadasz obecnemu właścicielowi. Lepiej  wypisz je sobie wcześniej, bo w trakcie oglądania mieszkania, możesz o czymś zapomnieć.  Na pewno zapytaj o:

Całkowite opłaty

Niedrogi zakup to nie wszystko. Koniecznie zapytaj, ile wynoszą wszystkie opłaty. Może się bowiem okaza, że będą one niedekwatne do standardu mieszkania.

Termin ostatniego remontu

Dowiedz się, kiedy był przeprowadzany ostatni remont, nie tylko samego mieszkania, ale i samego budynku (winda, piony wodno-kanalizacyjne, ocieplanie, elektryka itd.).

Sąsiedztwo

Nie zawsze usłyszysz prawdę, ale jednak warto o to zapytać.  Uciążliwe sąsiedztwo może spowodować, że odechce Ci się mieszkać nawet w najwspanialszym mieszkaniu.

Infrastruktura

Zapytaj albo sprawdź sam, gdzie znajduje się najbliższy sklep przystanek autobusowy, szkoła czy przedszkola.  Równie ważna może okazać się kwestia garażu czy parkingu.

Własność nieruchomości/ ewentualne zadłużenie

W tym przypadku nie wierz na słowo, koniecznie zweryfikuj wpis do księgi wieczystej.

Możliwość wprowadzenia się

Zapytaj, kiedy otrzymasz klucze i będziesz mógł się wprowadzić. To szczególnie ważne, kiedy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego.

Zanim kupisz pierwsze mieszkanie – podsumowanie

Jeśli kupujesz pierwsze, mieszkanie (zobacz ubezpieczenie) możesz poprosić kogoś, kto ma już w tym doświadczenie, by oglądał oferty razem z Tobą. Taka osoba może zapytać o coś, co Tobie nie przyjdzie nawet do głowy lub zauważy jakąś usterkę, którą Ty przeoczysz.

Jeśli planujesz zakup swojego pierwszego własnego gniazdka, pomyśl również o solidnym ubezpieczeniu mieszkania.