Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Zastosowania betonu architektonicznego

beton architektoniczny

Beton architektoniczny tym się różni od zwykłego betonu, że ma bardziej dekoracyjną powierzchnię, dlatego nie jest przykrywany żadnym dodatkowym materiałem wykończeniowym. Gdzie można zastosować takie rozwiązanie?

Betonowa elewacja

Nowoczesne budynki często wykańczane są płytami z betonu architektonicznego. Jest to materiał trwały, który przez wiele lat zachowa atrakcyjny wygląd, a płyta wcale nie musi być gładka – na Sienkiewicz.com.pl dostępne są betonowe prefabrykaty o nietypowych rozmiarach, w dowolnym kształcie, barwione na wybrany przez klienta kolor. Płyty z betonu komórkowego pasuje zarówno na duże bloki, jak i domki jednorodzinne, wystarczy wybrać odpowiednią, harmonizującą z architekturą budynku formę.

Beton architektoniczny nadaje się też na ogrodzenia. Płoty z betonu są trwałe i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, a dzięki nowoczesnej technologii można sprawić, że betonowe wykończenie będzie przy okazji efektowne wizualnie – na powierzchni płyty da się wygrawerować ozdobny napis, a kolory ogrodzeń nie ograniczają się tylko do klasycznych szarości.

Ozdobne elementy

Ciekawą formą ozdabiania budynków są płyty ścienne z dekoracyjnymi nadrukami, które umieszcza się między modułami z gładkiego betonu architektonicznego, co ożywia wnętrze i podkreśla jego nowoczesny styl. Tłoczenia na płytach mogą mieć charakter informacyjny, jak tablica z numerem domu albo stylowy szyld z logo firmy.

Ciekawym elementem wykończeniowym jest także fotobeton, czyli duża, betonowa płyta z naniesionym na jej powierzchnię obrazem. Taka forma jest wykorzystywana przy stawianiu tablic pamiątkowych oraz pomników, a wzór daje wrażenie trójwymiarowego obrazu. Płyty fotobetonowe mogą być wolnostojące lub wmurowane w fasadę budynku.

Wykończenie wnętrz

Beton architektoniczny trafił również do wnętrz. To obecnie jeden z najmodniejszych materiałów wykończeniowych, stosowany w łazienkach, kuchniach, salonach, a nawet sypialniach. Idealnie pasuje do nowoczesnej stylistyki, ale mimo betonowej powierzchni pokój wciąż może wyglądać przytulnie.

Betonowe płyty na ścianę stosowane są najczęściej w loftach i mieszkaniach w stylu skandynawskim. Są one dostępne w standardowych rozmiarach, które łatwo dopasować do każdego wnętrza. Do kuchni i łazienek warto szukać płyt dodatkowo impregnowanych, tak by wykończenie ścian nie zniszczyło się pod wpływem nadmiaru wilgoci.