Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak prawidłowo przeprowadzić montaż okna dachowego?

okna

Jednym z najważniejszych aspektów, wpływających na właściwości termoizolacyjne oraz szczelność dachu jest prawidłowy montaż okien dachowych w połaci. Poprawna instalacja musi być zgodna zarówno z zamysłem producenta, jak i ogólnymi zasadami sztuki budowlanej. O czym należy pamiętać i co warto wiedzieć na ten temat? Sprawdź!

Montaż okien dachowych – podstawowe informacje

Instalacja okien, choć nie jest zadaniem szczególnie trudnym, wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego też najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest zlecenie go fachowcom w tej dziedzinie. Chcąc mieć pewność poprawnie wykonanej usługi, warto jednak wiedzieć jak zamontować okno dachowe i których błędów unikać.

Położenie, w jakim należy montować okna dachowe, jest wyznaczane przez rozstaw między krokwiami. Dopasowanie okna do tego rozstawu znacząco skraca czas prac dekarskich. W przypadku gdy okna mają większą szerokość niż rozstaw krokwi, musimy zaplanować wstawienie wymianu. Taką czynność należy skonsultować z architektem lub konstruktorem, ponieważ wymian zmienia siły statyczne i dynamiczne dachu.

Wykonując montaż okna dachowego, należy zaopatrzyć się w kołnierz z folii paroprzepuszczalnej, kołnierz zewnętrzny z fartuchem oraz kołnierz izolacyjny, czyli elementy uszczelniające. Dzięki nim dach gwarantuje optymalne warunki termoizolacyjne, odprowadza wodę i zapewnia prawidłowe odprowadzanie pary wodnej. Wysokiej jakości produkty tego typu, a także inne akcesoria montażowe znaleźć można w ofercie firmy Dakea.

Jak wybrać rodzaj i usytuowanie okien dachowych?

Kluczową kwestią, poprzedzającą montaż okien dachowych jest wybór właściwego modelu oraz ich usytuowanie. Jeśli poddasze ma mieć charakter użytkowy, należy postawić na okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych z funkcją redukcji hałasu. Doskonałym przykładem są okna Dakea Ultima Energy, które wyróżniają się wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a zarazem wysokim stopniem izolacji akustycznej, dzięki czemu zapewniają maksimum komfortu na co dzień.

Dowiedz się więcej: https://dakea.pl/produkty/okna/

Mając do dyspozycji wybrany wariant, pojawia się pytanie, jak zamontować okno dachowe w optymalnym położeniu. Przyjmuje się, że dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości 0,9 – 1,3 metra licząc od podłogi, przy czym im wyżej, tym lepiej doświetlone pomieszczenie. Polecanym rozwiązaniem jest także montaż okien dachowych po obu stronach dachu, dzięki czemu zwiększa się ilość światła, dochodzącego do wnętrza budynku pomimo takiej samej powierzchni szyby.

Najczęstsze błędy przy montażu okien dachowych

Przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad z reguły wyklucza błędy przy montażu okien dachowych. Na co jednak warto uważać? Przede wszystkim należy wybierać sprawdzone modele, posiadające wszelkie niezbędne certyfikaty, które gwarantują zgodność parametrów z normą PN-EN 14351. Kolejną kwestią jest poprawne umiejscowienie okna na połaci dachu, możliwie w jak odpowiedniej odległości np. od kosza dachowego. Niezwykle istotna jest odpowiednia izolacja cieplna wokół okna, a także właściwie dopasowany kołnierz zewnętrzny. W przeciwnym wypadku okna szybko mogą ulec zawilgoceniu, a w konsekwencji zniszczeniu. Pamiętając o podstawowych zasadach jak zamontować okno dachowe i trzymając się wskazówek producenta, możemy mieć pewność, że będą one służyć przez długie lata, zapewniając pełen komfort, wygodę i bezpieczeństwo.