Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak wykonać wnękę okna dachowego z płyt g-k? O czym warto pamiętać?

sucha zabudowa

Budowa domu to duże wyzwanie. To również dotyczy stolarki okiennej i elementów wnętrza. W wypadku zwykłych okien ścianę tworzącą wnękę okienną pokrywa się tynkiem. Wnęka okien dachowych musi być obrobiona najpierw płytami gipsowo-kartonowymi.  Oto najważniejsze wskazówki, jak takie prace wykończeniowe wykonać.

Zadbaj o prawidłową szczelność okna

Okna dachowe powinny być montowane wyłącznie przez profesjonalne ekipy dekarskie. Tylko to zapewni prawidłowy montaż okna. To szczególnie ważne w przypadku miejsc, które na późniejszym etapie zostają zasłonięte i nie ma możliwości ich późniejszej łatwej poprawy.

Warto też podkreślić, że w przypadku tak zasłoniętych elementów ewentualne nieszczelności widoczne będą po bardzo długim czasie. Nie pomoże tu montaż specjalnej folii paroizolacyjnej, gdyż ona tylko częściowo jest w stanie zapewnić blokadę wody opadowej.

Estetyka wnęki przy oknie dachowym

Tylko prawidłowo wykonane prace wykończeniowe pozwolą na efektywne korzystanie z okna połaciowego. W związku z powyższym do cech, jakich powinny charakteryzować się wnęki, zaliczyć możemy odpowiedni kąt nachylenia płyty g-k do powierzchni okna. Wyróżniamy tu dwa rodzaje: prostopadły do połaci dachowej lub rozwarty. Oba sposoby są poprawne, a całość zależy wyłącznie od sposobu użytkowania okna i pomieszczenia. Dzięki tak wykonanym pracom będziemy mieli pewność, że do mieszkania lub domu wpadnie odpowiednia ilość promieni słonecznych, co w sezonie grzewczym ograniczy nam rachunki za energię.

Przeczytaj również: Porównanie dwóch najpopularniejszych rodzajów gipsów, czyli kilka słów na temat gipsu budowlanego oraz gipsu szpachlowego

Płyty gipsowo-kartonowe jako materiał wykończeniowy

Po wykonaniu stelaża do okna wnęki należy zabudować. Najlepszym materiałem są płyty gipsowo-kartonowe. Ich montaż przebiega stosunkowo szybko.

Po zaciągnięciu płyt masą szpachlową (dostępna w postaci proszku) lub gotową gładzią szpachlową (dostępna w postaci rozrobionej pasty) ich powierzchnię można malować lub nakładać na przykład tapetę.

Jeszcze więcej przydatnych porad znajdziesz na blogu https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/buduj-z-nami-porady-montazowe/jak-wykonac-wneke-okna-dachowego.