Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak zrobić stojak na fotel wiszący?

fotel wiszący

Fotele wiszące to modny i efektowny element przestrzeni, często wybierany do ogrodów i na werandy. Takie fotele wykonane z różnego rodzaju materiałów i dają wrażenie lekkości i harmonii.

Co to są fotele wiszące i do czego możemy ich używać?

Fotele wiszące, często nazywane fotelami brazylijskimi, to swoiste połączenie fotela i hamaka. Fotele wiszące są zazwyczaj lekkie i ażurowe, i kojarzone są z meblami sezonowymi, ogrodowymi.  Niemniej, wiszące fotele można również postawić w sypialni czy salonie, będzie to nadawało pomieszczeniu lekkiego, rustykalnego klimatu. O tym, jak urządzić dom, przeczytasz więcej na dekoratordomu.pl. Warto zainspirować się poradami i zastanowić, jak samemu możemy zrobić niektóre meble. Takie podejście to duża oszczędność pieniędzy i okazja do uzyskania oryginalnego wystroju wnętrza.

Jakich materiałów będziemy potrzebować do zrobienia stojaka na fotel wiszący?

Stojak do fotela wiszącego musi być wykonany ze stabilnego materiału. Taka podpora wygląda jak duży kij ustawiony na podstawce, wygięty delikatnie u góry, tak, aby przeciągnąć w tym miejscu sznurki, na których zawiesimy następnie fotel.

Kij, którego potrzebujemy do wykonania stojaka na fotel wiszący powinien być elastyczny lub, jak już zostało wspomniane, lekko wygięty – takie rozwiązanie byłoby najkorzystniejsze. Jeśli jednak nie znajdziesz tego rodzaju kija, może postawić na prosty drąg, i za pomocą gwoździ dołączyć do niego prostopadłą deskę, na której zawieszony będzie fotel.

Oprócz kija potrzebować będziesz również solidnej podstawy, na które będzie trzymać się cała konstrukcja. Może to być spód wieszaka lub dolna część krzesła obrotowego – ważne, aby podkładka była stabilna i gwarantowała bezpieczeństwo.

Jak zrobić stojak na fotel wiszący?

Zrobienie stojaka na fotel wiszący wymaga przede wszystkim połączenia ze sobą kluczowych elementów konstrukcji. W pierwszej kolejności, za pomocą śrub i specjalnego kleju powinniśmy połączyć ze sobą kij, który jest elementem podstawowym, oraz podstawę. To łączenie jest najważniejsze w całej konstrukcji, ponieważ bezpośrednio odpowiada za nasze bezpieczeństwo. W następnej kolejności musimy zabrać się za przymocowanie do stojaka sznurków, na których będzie wisiał fotel.

Aby zamocować do stojaka sznurki, możemy albo wywiercić w kiju lub podkładce otwory, przez które przeciągniemy linki, albo przymocować do kija lub deseczki specjalne haki. Najważniejsze jest, aby łączenia były mocne i nie generowały niebezpieczeństwa polegającego na wypadnięciu sznurka bądź obluzowania się haka. Dlatego też niezwykle ważnym jest, aby wybrać mocną linę, którą następnie na obu końcach zwiążemy mocnymi supłami.

Wykonanie stojaka na fotel wiszący nie jest trudne, niezwykle istotne jest jednak, aby materiały, z jakich wykonamy konstrukcję były mocne i stabilne. Warto jest również dostosować grubość wieszaka do gabarytów osób, które najczęściej będą na fotelu siedzieć. Fotel dla dzieci może być nieco lżejszy, niemniej najważniejsze jest w przypadku konstruowania stojaka jego bezpieczeństwo i stabilność.