Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak funkcjonalnie urządzić pomieszczenie gospodarcze?

Komandor szafy

Przestrzeń mieszkalna jest obecnie niezwykle cenna. Nie należy więc dziwić się temu, że w wielu domach i mieszkaniach brakuje odrębnych pomieszczeń, służących do przechowywania podstawowych sprzętów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa domowego: mopów, desek do prasowania czy środków czystości. Warto więc zastanowić się – jak w dzisiejszych czasach można wygospodarować niewielkie choćby pomieszczenie gospodarcze?

Jak prawidłowo urządzić pomieszczenie gospodarcze?

W wielu wypadkach odrębne pomieszczenie, które może zostać użyte do przechowywania wspomnianych wyżej sprzętów, jest luksusem. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest więc odpowiednie zagospodarowanie powierzchni mieszkania. Niekoniecznie musi to oznaczać przebudowę lokalu i stawianie ścianek działowych – dobrze dobrane umeblowanie powinno wystarczyć. W przypadku nowoczesnych rozwiązań, projektowanych z myślą o konkretnym kliencie, odpowiednie wydzielenie stref, służących do przechowywania poszczególnych sprzętów, pozwoli pomieścić je wszystkie i uniknąć wrażenia bałaganu w domu.

Pomieszczenie gospodarcze w kuchni

Pomieszczenie gospodarcze służy również bardzo często jako miejsce przechowywania podręcznych zapasów żywności oraz domowych przetworów. Taka spiżarnia może pomieścić również niektóre ze sprzętów AGD, stosowanych w kuchni – na przykład miksery czy brytfanny. W wielu kuchniach miejsce przechowywania utrudnia ich użycie – bywają umieszczane na tyłach szafek i zastawiane innymi przedmiotami. Z tego względu ich wykorzystanie może napotkać liczne trudności i zniechęcać ich użytkowników do sięgania po nie.

Rozwiązaniem tego problemu może być wydzielona odrębna szafka na rzadziej stosowane sprzęty – rodzaj miniaturowego pomieszczenia gospodarczego. Idealnie do jego organizacji nadają się na przykład szafy przesuwne: w wyższych przestrzeniach mebli tego typu można umieścić sprzęty AGD mniejszych rozmiarów oraz artykuły żywnościowe. Tego rodzaju meble znaleźć można w sklepie Komandor: https://komandor-krakow.com.pl, który oferuje najwyższej jakości szafy na wymiar. Dodatkowo klienci firmy Komandor mogą liczyć na bezpłatny pomiar oraz konsultację z profesjonalnym projektantem.

Szafy przesuwne

Pomieszczenie gospodarcze na środki czystości

Bez pewnych sprzętów trudno jest obecnie prowadzić gospodarstwo domowe. Użycie żelazka, deski do prasowania czy odkurzacza to obecnie pewien standard cywilizacyjny. Problem polega na tym, że zajmują one często sporo miejsca, a układając je w przestrzeni domowej tworzy się wrażenie ogólnego nieładu. Warto zadbać więc o odpowiednie miejsce, w którym znajdą się przedmioty i środki, służące do najczęstszych prac domowych.

Świetnie sprawdzą się w tym konkretnym przypadku meble w przedpokoju. Odpowiednie rozwiązania, takie jak zaplanowane specjalnie w tym celu moduły szafy na wymiar, powinny pozwolić bez problemu przechowywać wspomniane sprzęty – po złożeniu nie zajmują one wszak wiele miejsca. W pobliżu można ustawić środki czystości. W ten sposób zgromadzimy w jednym miejscu przedmioty, potrzebne do utrzymania domu lub mieszkania w należytym stanie.

Pomieszczenia gospodarcze w nietypowych miejscach

Pomieszczenia i schowki gospodarcze mogą znajdować się również w innych, niekiedy zaskakujących miejscach. Ciekawym pomysłem może być na przykład biblioteczka – odpowiednio przygotowany mebel tego typu może pomieścić w ukrytej przestrzeni schowek na deskę do prasowania czy suszarkę do prania. Świetnymi miejscami, w których bez problemu można zwykle zorganizować pomieszczenie gospodarcze, są również wszelkie skosy czy przestrzenie pod schodami. Co ważne – pomieszczenie takie nie musi być wielkie, o ile jest zaplanowane w przemyślany sposób.