Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jakie wybrać okna do domu?

Okna Pcv Bochnia w Op Invest - Okna Drzwi Rolety Bramy

Stolarka okienna jest jednym z najbardziej kosztownych elementów wykończenia budynku. Nic w tym dziwnego, okna spełniają w końcu szereg istotnych funkcji, dodatkowo mogąc tworzyć istotną ozdobę domu. Na rynku znajdziemy wiele modeli, różniących się między sobą parametrami i wyglądem. Jak, zatem wybrać okna najlepiej dopasowane do naszych potrzeb?

Dopasowanie do naszych potrzeb

Stojąc przed wyborem stolarki okiennej warto najpierw zastanowić się czego, tak naprawdę potrzebujemy. Nie należy ślepo patrzeć w obietnice sprzedawców i pozwalać tym samym namówić się na najdroższy model w sklepie. Na tym polega ich praca, a wybór droższego i bardziej zaawansowanego technologicznie okna nie zawsze będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Dobry wybór to, przede wszystkim dopasowanie do naszych indywidualnych potrzeb. Nie musimy decydować się na okna z potrójnym zabezpieczeniem antywłamaniowym czy pakietem szybowym tylko dlatego, że jest to nowość na rynku. Najważniejsze to kierować się zdrowym rozsądkiem. Po decyzji o zakupie okien warto zastanowić się nad ich zabezpieczeniem. Najczęściej wybieraną osłoną okien w Polskich domach są rolety. Dobrym wyborem mogą okazać się rolety zewnętrzne – Bochnia, których ogromną zaletą jest zmniejszenie zużywanej do ogrzania domu energii, co redukuje koszty utrzymania mieszkania.

Najistotniejsze parametry

Wybierając konkretny model okna należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących parametrów, jakie musi spełniać. Pierwszym z nich jest materiał, z którego powinno być wykonane okno. Może to być drewno, aluminium lub PCV. Kolejnym parametrem stolarki okiennej są jej wymiary i ilość skrzydeł. Najpopularniejsze są okna jedno i dwuskrzydłowe, chociaż w dużych pomieszczeniach spotykane są również trzyskrzydłowe. Wszystkie z tych odmian oferuje Op Invest – Okna Drzwi Rolety Bramy mieszczący się przy ul. Brzeskiej 47A w Bochni (+48 723 600 100), firma dostępna jest pod adresem: oknabochnia.pl, gdzie widnieje jej pełna oferta. Kupując okna nie należy także zapominać o warunkach w jakich będą one eksploatowane i wybrać model jak najlepiej do nich dopasowany. Należy rozważyć tutaj w jakim pokoju będą znajdować się okna oraz jaka temperatura i wilgotność panuje w budynku. Nie bez znaczenia jest również obciążenie wiatrem, nasłonecznienie czy natężenie hałasu płynącego z ulicy czy ryzyko włamania. Wszystko to rzutuje na materiały, z których wykonane będzie okno, ilość szyb w nim zastosowanych oraz dodatkowe wzmocnienia czy uszczelnienia. Uwzględnienie tych wszystkich parametrów i cech pozwoli nie tylko dopasować okno do naszych potrzeb ale i zaoszczędzić spora kwotę na zbędnym wydatku.

Salon z oknami - Op Invest - Okna Drzwi Rolety Bramy

Odpowiednie oznakowanie

Warto również wspomnieć, że okno dopuszczone do sprzedaży powinno być odpowiednio oznakowane. Może to być znak budowlany B lub też CE. Brak odpowiedniego oznakowania i dopuszczenie okien do użytku budowlanego grozi wysokimi karami i wpisaniem wyrobu na listę Krajowego Wykazu Wyrobów Zakwestionowanych. Innym istotnym elementem jest karta wyrobu, która musi zawierać wszelkie deklarowane przez producenta właściwości konkretnego modelu. Okna nie zawierające tych dwóch elementów nie powinny być dopuszczone do sprzedaży dlatego przed zakupem warto upewnić się co do obecności tych elementów.

Trendy okienne

Na koniec nie można zapomnieć, że we wszystkim obowiązuje jakaś moda, dlatego istnieją również pewne trendy okienne, którymi można kierować się w sytuacji braku pomysłu na swój własny wybór. Modę tę dyktują głównie zmiany w przepisach, które dopuszczają bądź zakazują konkretne parametry stolarki okiennej. Bez znaczenia nie pozostają również trendy architektoniczne i wszechobecne ostatnio płaskie dachy oraz duże przeszklenia zajmujące nierzadko całą ścianę budynku. Nie zapominajmy o ciągłym postępie technologicznym, który umożliwia produkcje i montaż okien sterowanych przy pomoc mechatroniki. Wszystko to wpływa na fakt, że jedne modele będą bardziej rozreklamowane niż inne i to właśnie one mają szansę przedostać się do szerszego grona odbiorców.