Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Kilka słów o roletach wewnętrznych

rolety

Pierwszym wyborem, jakiego musimy dokonać, jest to, czy chcemy zakupić roletę wewnętrzną, czy zewnętrzną. Różnią się one możliwościami konfiguracji, funkcjami. Gdy zdecydujemy: roleta wewnętrzna czy zewnętrzna – czeka nas jeszcze wybór różnych opcji.

Co wybrać – rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne dość się od siebie różnią. Banałem będzie stwierdzenie, że jedne montowane są wewnątrz, a drugie po zewnętrznej stronie budynku.

Rolety zewnętrzne chronią okna nie tylko przed światłem, ale i przed oczami (i rękami) innych ludzi. Nikt nie będzie widział, czy w naszym mieszkaniu pali się światło. Rolety tego typu mogą być także produkowane jako antywłamaniowe. Na ich tle – odpowiednik montowany wewnątrz budynku ma jedynie funkcję ograniczenia padania promieni słonecznych do pokojów. Ma jednak sporo innych zalet.

Rolety wewnętrzne z bezinwazyjnym montażem

Jedną z niezaprzeczalnych zalet jest możliwość wybrania rolet z montażem bezinwazyjnym. Jest to dobra opcja dla tych, którzy nie chcą ingerować w strukturę okna. Montaż cechuje szybkość i prostota obsługi oraz niska cena.

Rolety tego typu dobrze się sprawdzą np. w wynajmowanych mieszkaniach. Ich cena jest stosunkowo niska, a my po skończonym wynajmie z łatwością możemy je rozebrać i wziąć ze sobą. Niestety w takim przypadku trwałość mocowań jest mniejsza; do wnętrza wpadnie także więcej światła. Ograniczeniem jest także konieczność montażu rolety na oknie, a nie na ścianie.

Montaż inwazyjny

Montaż inwazyjny rolet wewnętrznych polega na ingerencji w miejsce przyłączeń (np. nawiercenia). To dobry pomysł dla tych, którzy chcą zamontować roletę na ścianie, lub użyć prowadnic. W tym celu można użyć specjalnych haczyków.

Montaż w ścianie charakteryzuje się tym, że oddziela wnękę okna od reszty mieszkania. Jakie są tego konsekwencje?

  • Słabsza wymiana powietrza oraz problemy z wietrzeniem przy opuszczonej rolecie,
  • kwiaty niezależnie od rolety mają stały dostęp do światła,
  • brak pełnego zaciemnienia.

Montaż na oknie oraz rolety dzień i noc

Montaż na oknie sprawia, że rośliny doniczkowe także mają mniejszy dostęp do światła. Możemy wybrać opcję z prowadnicami (więcej elementów, lepsze zaciemnienie), lub bez (prostsze i tańsze).

Ciekawym rodzajem rolet wewnętrznych są rolety dzień i noc. Są one tworzone z ustawionych) przy płaszczyźnie okna (jedna na drugiej dwóch warstw materiału. Warstwy są stworzone z naprzemiennie użytych pasów – matowych i przezroczystych. Dzięki rozwijaniu i ustawianiu warstw względem siebie możemy bardzo dokładnie regulować dopływ światła do mieszkania.

Więcej informacji: https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-tychy/, https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-mikolow/