Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Rodzaje rolet okiennych dostępnych na rynku

rolety okienne

W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań mających na celu zasłanianie okien i ochronę wnętrz przed nadmierną ilością słońca oraz innymi czynnikami. Od dłuższego czasu tradycyjne zasłony zbierające kurz i zanieczyszczenia są zastępowane przez różnego typu rolety. Oferta dostępna na polskim rynku jest bardzo obszerna, więc każdy może wybrać produkty dopasowane do swoich okien oraz do indywidualnych potrzeb i upodobań. Przed udaniem się do sklepu lub przed sprawdzeniem oferty sklepu internetowego warto dowiedzieć się jakie są podstawowe typy rolet. Każdy z rodzajów wykonany jest z innych materiałów, ma inny wzór, cechy, itp.

Rolety okienne nie tylko spełniają funkcję praktyczną chroniąc wnętrza przed nadmiarem słońca. Charakteryzują się estetycznym wyglądem, który nadaje wnętrzom stylu oraz subtelności. Na rynku dostępnych jest wiele typów rolet w standardowych rozmiarach, ale w razie potrzeby można też zamawiać rolety okienne na wymiar.

Rolety ekranowe

Ten rodzaj rolet cieszy się największą popularnością zarówno w wersjach standardowych, jak i wykonywanych na wymiar. Elementy tego rodzaju są wykorzystywane w domach, mieszkaniach, biurach czy też obiektach publicznych. Roleta tego rodzaju jest wykonana z pasa materiału, który jest zwijany. Do grona takich materiałów zalicza się włókno szklane, poliester albo PCV. Warto sięgać po materiały wysokiej jakości posiadające dużą odporność na uszkodzenia oraz odbarwienia powodowane przez nadmierną ilość promieni słonecznych. Roleta taka może wisieć swobodnie lub można umieścić ją w specjalnej kasetce. Jej materiał przepuszcza rozproszone światło i chroni wnętrze przed nagrzaniem.

Rolety rzymskie

Ten typ rolet charakteryzuje się ciekawym sposobem zwijania falami do góry (a nie na rolkę). Dzięki takiemu zwijaniu można uzyskać bardzo interesujący efekt dekoracyjny. Najlepsze produkty tego rodzaju są wzmocnione pionowo fiszbinami zapewniającymi równe i bezproblemowe opuszczanie oraz zwijanie. Rozwiązanie to jest praktyczne, trwałe i estetyczne.

Rolety austriackie

Ten typ rolet jest również dostępny w wielu standardowych rozmiarach lub może być zamawiany jako rolety okienne na wymiar. Są one wybierane przez wielu ludzi ze względu na ich dużą wartość dekoracyjną. Są one podobne do tradycyjnych zasłon i podnosi się je jak kurtynę w teatrze przy pomocy specjalnych sznurków. Rolety austriackie mogą zostać wykonane z dowolnego materiału przeznaczonego do produkcji rolet.

Inne ciekawe rodzaje rolet

Oczywiście na rynku dostępne są też inne typy rolet w standardowych rozmiarach czy też wykonywanych na wymiar. Warto wspomnieć o uniwersalnych roletach plisowanych umieszczanych w prowadnicach, które można stosować na oknach ściennych, a nawet dachowych. W zależności od modelu, można je zwijać do góry lub w obu kierunkach. Innym ciekawym rodzajem są rolety dzień i noc zapewniające bardzo silne zaciemnienie. Są one oferowane w wielu wzorach i zapewniają efekty podobne do efektów użytkowania żaluzji.