Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

3 sposoby na skuteczne mycie elewacji

mycie elewacji

Zadbana elewacja stanowi wizytówkę budynku i wpływa na ogólny jego wygląd. Regularne mycie ścian zewnętrznych domu jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega wnikaniu brudu w głąb struktury elewacji. Zastanawiasz się, czym umyć elewację, aby pięknie się prezentowała? Poznaj 3 sposoby na skuteczne mycie elewacji.

1.     Mycie elewacji myjką ciśnieniową

Jedną z najczęściej stosowanych metod czyszczenia elewacji jest użycie myjki ciśnieniowej. Wypuszczana pod ciśnieniem woda zwykle usuwa większość zabrudzeń ze ścian budynku. Warto powtarzać tę czynność raz na kilka lat, aby elewacja zachwycała pięknym wyglądem. Możesz zdecydować się na samodzielne wyczyszczenie ścian, jednak mycie elewacji przez profesjonalistów jak UmyjemTo pozwala osiągnąć znacznie lepsze efekty, zwłaszcza jeśli fasada jest mocno zabrudzona. Urządzenia wykorzystywane przez firmy zajmujące się usuwaniem zabrudzeń ze ścian budynków osiągają bardzo wysokie ciśnienie strumienia wody. Natomiast stosowane przez profesjonalistów środki do mycia elewacji zapobiegają ponownemu osadzaniu się brudu.

2.     Czyszczenie elewacji z mikroorganizmów

Czasami na elewacji pojawia się zielony nalot z pleśni i porostów. Powstaje on szczególnie na wilgotnych ścianach budynku, które stanowią korzystne środowisko do rozwoju mikroorganizmów. Usunięcie zielonego nalotu z elewacji wymaga użycia specjalnych środków o działaniu grzybobójczym. Wybierając preparat w sklepie, należy upewnić się, do jakiego typu elewacji jest przeznaczony. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług firmy zajmującej się oczyszczaniem ścian budynków, która dostosuje środek grzybobójczy do rodzaju powierzchni.

3.     Mycie elewacji metodą piaskowania

Kolejną sposobem na skuteczne umycie elewacji jest piaskowanie. Nie sprawdzi się ono w przypadku budynków pokrytych tynkiem, ponieważ metoda ta jest dosyć inwazyjna. Zastosowanie piaskowania może pomóc pozbyć się bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeń — takich jak graffiti lub wieloletni osad. Mycie elewacji metodą piaskowania odbywa się przy pomocy ścierniwa nadmuchiwanego pod wysokim ciśnieniem na powierzchnię ściany. Bardzo ważne jest dopasowanie grubości jego ziaren i ciśnienia do rodzaju czyszczonej powierzchni, aby jej nie uszkodzić.

Do piaskowania wykorzystuje się m.in. piasek kwarcowy, mikrokrystaliczne proszki węglanów sodu i garnet. Ten sposób mycia ścian budynku sprawdzi się zwłaszcza w przypadku elewacji wykonanej z cegły, granitu, kamienia, betonu czy też piaskowca. Piaskowanie jest metodą czyszczenia na sucho, jednak istnieje również możliwość zastosowania hydropiaskowania i mycie elewacji karcherem.

Czasami można spotkać się z myciem elewacji octem. Jednak ten sposób może okazać się nieskuteczny w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń. Lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po pomoc firmy specjalizującej się w oczyszczaniu elewacji. Dzięki temu będziesz miał pewność, że ściany budynku zostaną precyzyjnie umyte.