Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Automaty zbrojarskie – sposób działania

Automaty zbrojarskie

Budownictwo wykorzystuje szereg innowacyjnych maszyn umożliwiających produkcję oraz modyfikację komponentów niezbędnych podczas budowy. Jedną z tego typu maszyn są automaty zbrojarskie. Jednak w jaki sposób działają i jakie mają zastosowanie automaty zbrojarskie?

Automaty zbrojarskie niezbędne do prac budowlanych

Automaty zbrojarskie to nowoczesne maszyny służące do obróbki prętów zbrojeniowych, który wykorzysta się na przykład w popularnym żelbecie. Automaty umożliwiają wyprostowanie, wyginanie oraz obcinanie poszczególnych elementów zbrojenia, aby nadać im właściwy kształt. Pręty zbrojeniowe muszą posiadać bardzo precyzyjny kształt, gdyż tylko wówczas wyróżniają się szeregiem zastosowań. Wykorzystuje się je zwłaszcza do utrzymywania stabilności budynku. Dlatego po umieszczeniu w fundamentach pręty zbrojeniowe sprawiają, że cała konstrukcja może zachować bardzo wysoką stabilność. Natomiast automaty zbrojarskie to niezbędne maszyny do nadawania odpowiedniego kształtu prenton. Maszyna modyfikuje ich wielkość i kształt. Wyróżnia się dwa rodzaje automatów do strzemion oraz do pali fundamentowych. Jeśli chodzi o automaty zbrojarskie przeznaczone do strzemion są to urządzenia wykonujące strzemiona, zatem pomocnicze zbrojenia. Elementy te mają za zadanie utrzymywanie prętów zbrojeniowych w odpowiednim położeniu. Zatem zbrojenie pomocnicze do wszystkie elementy poprzeczne, które mają kształt zbliżony do obręczy kwadratowej. Jednak można spotkać również obręcze o okrągłym kształcie. Pozwalają obejmować pal oraz pomagać utrzymać wysoką stabilność. Najczęściej tego typu pręty produkuje się ze stali żebrowej, ze względu na wysoką wytrzymałość.

Automaty zbrojarskie do modyfikowania pali fundamentowych

Automaty zbrojarskie przeznaczone do pali fundamentowych są znacznie większymi urządzeniami, gdyż ich główną funkcją jest obróbka pali na fundamentach. Te właśnie pale stanowią element pionowy całej konstrukcji. Dlatego wówczas kiedy budynek stawiany jest na nieco słabszym gruncie nadal może pozostać stabilny. Dlatego planując budowę na słabym podłożu automat zbrojarski do tworzenia pali fundamentowych jest niezbędny. Jego ważną cechą jest także wysoka wydajność. Dobre automaty są w stanie wykonać około 1000 strzemion w ciągu godziny. Dlatego podczas zakupu maszyny należy zwrócić uwagę na czas jej pracy oraz efektywność. Ponadto ze względu na duże gabaryty maszyny wymaga ona przeznaczenia dużej ilości wolnego miejsca, co może być kłopotliwe w przypadku niektórych prac budowlanych realizowanych na niedużej przestrzeni.