Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Czy daszek łukowy sprawdzi się jako zadaszenie drzwi?

Czy daszek łukowy sprawdzi się jako zadaszenie drzwi?

Niestety strefa klimatyczna, w której żyjemy, niekiedy nie rozpieszcza. Wszystkie budynki narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak: grad, mróz, śnieg, silny wiatr lub palące słońce. Szczególnie narażone na takie czynniki atmosferyczne są drzwi wejściowe. Dlatego też, by móc komfortowo korzystać z nich nawet przy złej pogodzie i by cieszyły one oko niezmiennym wyglądem przez długie lata, warto zainwestować w daszek łukowy nad drzwi. Daszek łukowy bowiem będzie świetną ochroną przed wszystkimi, niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Oprócz korzyści wynikających z ochrony drzwi warto także zwrócić uwagę na aspekt wizualny. Daszek łukowy nad drzwi będzie bowiem świetnym elementem podnoszącym efektowność budynku. Drzwi wejściowe w połączeniu z odpowiednio dobranym daszkiem łukowym staną się wizytówką budynku. Warto odpowiednio dobrać daszek pod względem wymiarów oraz designu, by stworzyć niebanalny i zachwycający efekt.

Dlaczego daszek łukowy nad drzwi? – połączenie funkcjonalności z elementem dekoracyjnym

Daszek łukowy nad drzwi będzie spełniał rolę dodatku stylistycznego do elewacji budynku, a oprócz tego będzie ochraniał drzwi wejściowe. Takie rozwiązanie jest bardzo często spotykane w budownictwie jednorodzinnym oraz wielorodzinnym. Inwestorzy bowiem zauważyli, iż jeden produkt pozwala połączyć funkcjonalność i nowoczesny design. Daszki łukowe bardzo dobrze spełniają swoją podstawową funkcję, czyli zabezpieczanie drzwi wejściowych przed uszkodzeniem w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Daszki łukowe świetnie ochronią drzwi wejściowe przed:

  • silnym wiatrem,
  • deszczem,
  • gradem,
  • śniegiem,
  • palącym słońcem,
  • promieniowaniem UV.

Drzwi wejściowe są szczególnie narażone na światło słoneczne oraz promieniowanie UV, gdyż te czynniki niszczą strukturę skrzydeł i powodują blaknięcie koloru. Drzwi, które nie są chronione daszkiem, bardzo szybko tracą swoje właściwości oraz piękny wygląd. Warto zainwestować w daszek łukowy, by zaoszczędzić ogromne pieniądze związane z ewentualną wymianą drzwi wejściowych na nowe.

Daszek łukowy łączy w sobie funkcjonalność z elementem dekoracyjnym, który urozmaica wygląd elewacji oraz wpływa na pozytywną prezentację całego budynku. Drzwi z daszkiem łukowym będą zwracać uwagę przechodniów, gdyż jest to element jeszcze do tej pory dosyć luksusowy i podkreślający nowoczesny styl domu. Oczywiście daszek łukowy może być także świetnym rozwiązaniem podkreślającym tradycyjny styl budynku. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać materiał, z jakiego będzie on wykonany. Szklane i aluminiowe daszki łukowe nawiązują bowiem do nowoczesnego designu, natomiast daszki wykonane z drewna będą dopełniać styl tradycyjny.

Jaki materiał wybrać na daszek łukowy nad drzwi?

Kształt łukowy daszka pozwala na optymalną ochroną przed śniegiem, wiatrem oraz słońcem. Jednak oprócz kształtu warto zastanowić się nad materiałem, z jakiego ma być on wykonany. Jak wspomniano wcześniej, niektóre materiały nawiązują do stylu nowoczesnego, inne do tradycyjnego i klasycznego. Wybierając daszek nad drzwi, należy próbować połączyć oczekiwania wizualne z właściwościami pozwalającymi na najlepszą ochronę. Materiał, z jakiego daszek jest wykonany musi być odporny na wysokie i niskie temperatury oraz na promieniowanie UV (jest to niezwykle ważne, gdyż to promieniowanie potrafi zniszczyć zarówno tworzywa sztuczne, jak i naturalne). Inwestorzy mają do wyboru daszki z następujących, najpopularniejszych materiałów:

  • szkło,
  • poliwęglan,
  • drewno.

Bardzo dobrym rozwiązaniem łączącym w sobie nowoczesność i funkcjonalność są daszki łukowe wykonane ze szkła lub poliwęglanu. Są ciekawe wizualnie oraz chronią przed śniegiem, promieniowaniem oraz innymi czynnikami, przy jednoczesnym dostępie promieni słonecznych do przestrzeni pod daszkiem. Dzięki nim przestrzeń nad drzwiami będzie dobrze doświetlona, a elewacja nabierze nowoczesnego designu. Daszek łukowy wykonany ze szkła oraz poliwęglanu cechuje się niezwykłą odpornością na praktycznie każdy niekorzystny czynnik zewnętrzny.

Na budynkach wykonanych w stylu tradycyjnym z klasyczną elewacją szklane daszki mogą wyglądać zbyt nowocześnie, dlatego też wielu inwestorów decyduje się na daszek wykonany z drewna. Niestety surowiec ten jest podatny na promienie słoneczne oraz wilgoć. Taki daszek trzeba często konserwować, co może być kłopotliwe. Oprócz tego, w przeciwieństwie do daszków szklanych, te wykonane z drewna, w całości zacieniają przestrzeń nad drzwiami. 

Daszek nad drzwi – warto dobrze dopasować wymiar

Wymiary daszka nad drzwi są bardzo ważne, gdyż tylko odpowiednio duży daszek będzie właściwie chronił wejście przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Biorąc pod uwagę drzwi standardowe, warto wybrać daszek o szerokości od 150 do 200 cm oraz o przynajmniej 75 cm odległości od ściany, co pozwoli na schronienie się przed deszczem lub wiatrem. Są to wymiary optymalne dla standardowych drzwi wejściowych. Producenci nie zalecają montażu większych daszków, gdyż mogą one być mniej stabilne i będą bardziej narażone na działanie silnego, porywistego wiatru. Oprócz tego zbyt duży daszek nad drzwi będzie zacieniał wejście. Jest to szczególnie ważny aspekt w przypadku drzwi znajdujących się od strony północnej.

Daszek łukowy to element, który będzie spełniał oczekiwania nie tylko wizualne, ale także funkcjonalne. Daszek musi być solidny, wytrzymały i trwały. Szczególnie niebezpieczne dla takich daszków są silne wiatry, które mogą naruszać ich mocowanie i konstrukcję.

Montaż daszków łukowych nad drzwiami warto powierzyć fachowcom, którzy znają się na tym i dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom zrobią to solidnie i bezproblemowo. Prawidłowy montaż jest niezwykle ważny, by móc cieszyć się funkcjonalnością i ciekawym wyglądem daszka łukowego przez długi czas. Podczas montażu należy bowiem dobrać odpowiednio elementy mocujące do określonej elewacji i materiału, z jakiego daszek został wykonany, by montaż został przeprowadzony zgodnie ze sztuką budowlaną.

Daszek łukowy nad drzwi to bardzo dobre rozwiązanie, które zapewni pełną ochronę wejścia przed warunkami atmosferycznymi. Daszek zabezpieczy drzwi przed gradem, promieniami słonecznymi oraz deszczem i wiatrem. Warto zastanowić się nad zamontowaniem daszka wykonanego z poliwęglanu, gdyż jest to surowiec niezwykle trwały i wytrzymały, a dodatkowo nie zaciemnia przestrzeni nad drzwiami. Daszek łukowy to opcja dla osób, które chcą cieszyć się świetnym designem i funkcjonalnością.

Partnerem artykułu jest metal-gum.com