Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Design & Build – nowoczesna formuła realizacji inwestycji

Design & Build SPEC BAU Polska

Design & Build (zaprojektuj i wybuduj) to system realizacji projektów polegający na tym, iż inwestor decyduje się powierzyć przeprowadzenie budowy swojej inwestycji jednej firmie. Wykonawca poprowadzi kompleksowo wszelkie prace od początku, aż do końca nadzorując wszystkie podmioty zaangażowane w projekt budowlany. Dzięki temu inwestor nie musi się martwić przebiegiem robót, jednocześnie ograniczając ryzyko inwestycyjne.

Eurobox Lubliniec – Design & Build SPEC BAU Polska

Na czym to polega?

Jak już wcześniej wspomniano, projekt realizuje jedna firma. W związku z tym, iż wykonawcy mają swoje sprawdzone sposoby na przeprowadzenie całego procesu budowy wg pewnych wypracowanych standardów, nie istnieje jednoznaczny schemat formuły Design & Build, który można by wypunktować i uznać za jedynie słuszny. W związku z tym zaprezentowany w dalszej części artykułu opis należy potraktować jako pewien szkic, który pozwoli zrozumieć jak wygląda „zaprojektuj i wybuduj”.

W początkowej fazie wykonawca musi zapoznać się z oczekiwaniami oraz wymaganiami klienta. Następnie dokonuje on szczegółowej analizy na podstawie zebranych danych i nanosi odpowiednie poprawki w stosunku do wizji inwestora. Jest to etap bardzo ważny, gdyż często zdarza się tak, że podmiot zlecający nie do końca zdaje sobie sprawę z możliwości dostępnych technologii i nie raz wymyślone funkcjonalności bądź pomysły konstrukcyjne są nierealne do wykonania lub też ich koszt jest bardzo wysoki w stosunku do całościowego budżetu. Gdy koncepcja inwestycji jest już w pełni uzgodniona przygotowywany jest finalny projekt architektoniczny. Oczywiście projekt ten uwzględnia nie tylko same potrzeby, ale również budżet, jaki jest do dyspozycji. Obejmuje on nie tylko same obiekty budowlane i ich otoczenie, lecz również aranżację wnętrz od prac wykończeniowych do pełnego umeblowania. Jest to bardzo korzystne dla przyszłego właściciela, gdyż za pomyślne ukończenie wszelkich prac odpowiada jedna firma. Ułatwia to przepływ informacji pomiędzy inwestorem, a firmą wykonawczą, co zdecydowanie przyspiesza cały proces budowy.

NIDEC Niepołomice – Design & Build SPEC BAU Polska

Strefa komfortu

Inwestor decydujący się na realizację swojej inwestycji w systemie Design & Build może liczyć na poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Powierzając wszystko sprawdzonemu partnerowi nie musi się martwić o to, że w trakcie realizacji zabranie mu środków finansowych, że będzie musiał negocjować z podwykonawcami w sytuacjach ewentualnych sporów, czy też zastanawiać się, jak rozwiązać nieprzewidziane problemy wynikłe się w trakcie budowy. Tutaj nad wszystkim czuwa firma wykonawcza, która zaplanowała każdy etap w szczegółach i będzie przechodzić płynnie z jednego etapu prac do następnego. Budowa odbywa się przy użyciu konkretnych materiałów i technologii, których nikt nie zmieni w trakcie, a roboty wszystkich podwykonawców są doskonale skoordynowane.

Podsumowując więc inwestor otrzymuje przewidywalność, niezmienność kosztów oraz gwarantowany czas realizacji.