Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Elastomery – 3 produkty, które znajdą zastosowanie w większości branż

Elastomery

Elastomery to materiały, których główną cechą jest bardzo wysoki poziom elastyczności, dzięki czemu mają zdolności do zmiany kształtu pod wpływem obciążenia i powrotu do pierwotnej formy w stanie spoczynku. Ta ich cecha pozwala na zastosowanie ich wszędzie tam, gdzie konieczne są uszczelki, podkładki czy różne izolatory. Wśród elastomerów spotyka się produkty sztuczne (na przykład guma) oraz naturalne (kauczuk). Oprócz takich cech, jak lekkość czy trwałość, mogą one być odporne na różne szkodliwe substancje – takie jak kwas czy olej. Jakie produkty wykonane z elastomerów znajdują największe zastosowanie?

  1. Sznur z mikrogumy
  2. Płyty SBR
  3. Sznury silikonowe

Sznur z mikrogumy

Sznur z mikrogumy wykonany jest najczęściej z kauczuku etylenowo propylenowego. Jest wyrobem nadzwyczaj trwałym, a jednocześnie bardzo elastycznym – łatwo dopasowuje się do pożądanego kształtu. Jego wnętrze składa się z niewielkich, zamkniętych komórek, wypełnionych powietrzem, dzięki czemu ma on bardzo dobre właściwości izolacyjne. Zabezpiecza przed wpływem wilgoci, drganiami i różnymi zawartymi w powietrzu zanieczyszczeniami. Sznur z mikrogumy jest odporny na promieniowanie ultrafioletowe i destrukcyjny wpływ światła słonecznego. Znajduje on zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba uszczelnienia elementu charakteryzującego się bardzo nierówną powierzchnią, a co za tym idzie – gdzie trzeba stosować ręczne dopasowanie.

Płyty SBR

SBR to materiał, który przypomina budową i właściwościami naturalny kauczuk, posiada jednak dodatkowe cechy takie jak odporność na ścieranie a także niewielka podatność na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Płyty SBR można wykorzystywać wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność umiejscowienia trwałej, niewrażliwej na deszcz i śnieg nawierzchni. Materiał, z którego są wykonane pozwala nawet na amortyzację upadków z niewielkiej wysokości i niweluje możliwość złapania kontuzji. Płyty SBR posiadają również bardzo dobre właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu można je wykorzystywać w takich miejscach, jak przedszkole czy place zabaw.

Sznury silikonowe

Sznury silikonowe stosuje się w przypadkach, gdy potrzebny jest izolator zachowujący swoje właściwości w wyższych temperaturach. Nie tracą one swych zdolności do izolacji nawet przy 230 stopniach ciepła i są odporne na wpływ gazów zawartych w atmosferze, a także promieniowania UV. Cechy te pozwalają na zastosowanie ich w instalacjach klimatyzacyjnych oraz grzewczych, w branży spożywczej, winiarskiej oraz w budownictwie. Sznury silikonowe nie wchodzą w interakcję z żywnością oraz alkoholem, stosowane są z tego powodu w gastronomii.