Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak dbać o rynny?

rynny szczecin

Rynny to podstawowy element w każdym domu i zdecydowanie nie chodzi tu tylko o kwestie dekoracyjne. Służą one przede wszystkim ochronie domu i jego otoczenia przed spływającą wodą z dachu. Ważne jednak jest dbanie o nie w odpowiedni sposób, bowiem jedynie w momencie, kiedy są drożne i szczelne, są w stanie zapewnić skuteczne odprowadzenie wody.

Warto więc skupić się na ich konserwacji na okres jesienno-zimowy, kiedy warunki atmosferyczne się pogarszają i opadów mamy coraz więcej. Dzięki temu unikniemy kałuż wokół domu, a także brudnych i wilgotnych elewacji. Rynny szczecin można tak naprawdę czyścić przez cały rok, jednak najlepszym okresem jest końcówka jesieni. Chodzi o to, aby usunąć piach, liście i igły, które nazbierały się przez jesień, jeszcze zanim nadejdzie zima. Kolejnym okresem, w którym warto sprawdzać stan rynien jest wczesna wiosna. Prócz standardowego czyszczenia, należy wtedy również sprawdzić czy przez mrozy, nie widać żadnych uszkodzeń takich jak pęknięcia, które mogą prowadzić do rozszczelnienia.

Na szczelność rynien mają jednak wpływ nie tylko panujące warunki atmosferyczne, ale i materiały z jakich są one wykonane. Przykładowo rynny wykonane z PVC są wrażliwe na zmiany temperatur, więc muszą mieć zamontowane najwyższej jakości uszczelki. Niezależnie od tego, jakie mamy rynny w swoim domu, warto sprawdzać ich stan i wykonywać na bieżąco ewentualne naprawy.

Wydaje się, że czyszczenie rynien, nie należy do jakichś bardzo skomplikowanych prac, jednak są to tylko pozory. Należy bowiem pamiętać, że dachy często bywają strome, a poza tym są to prace wykonywane na wysokościach, więc dużo bezpieczniej jest zatrudnić profesjonalną firmę. Będzie ona też w stanie profesjonalnie ocenić stan rynien, czego my sami z pewnością nie zrobimy.