Najciekawsze kościoły w Polsce
Zwiedzanie kościołów w Polsce można rozpocząć od tych zlokalizowanych w dużych miastach, ale nie wolno pomijać znakomitych, zabytkowych budowli sakralnych w mniejszych miejscowościach. Które kościoły trzeba zobaczyć na terenie Polski?
Turystyka sakralna w Polsce
Kościoły w Polsce to przede wszystkim Bazylika Mariacka. Wznosząca się wysoko nad brukiem i kawiarniami Rynku Głównego, w samym sercu krakowskiego Starego Miasta, objętego patronatem UNESCO, Bazylika Mariacka jest prawdziwym symbolem południowej stolicy kulturalnej Polski. Wzniesiona w XIII wieku, została przebudowana w późniejszych dziesięcioleciach w stylu gotyckim, który emanuje z każdej pory czerwonej cegły na jej frontowych wieżach i każdej filigranowej iglicy. Kościół jest przesiąknięty mitami i legendami także o samym Krakowie. Wewnątrz znajdują się malowane motywy i eleganckie witraże oraz bezcenny ołtarz Wita Stwosza.
Nie mniej imponująca jest katedra w Gnieźnie. Klejnot miasta Gniezna, ta wspaniała bazylika była niegdyś centrum duchowego życia państwa pod panowaniem Piastów. W swojej długiej 1000-letniej historii widziała niezliczone koronacje, a nawet założenie nowoczesnego państwa polskiego – przez króla Mieszka I, w 966 r. n.e. Sam budynek jest wspaniałą mieszanką stylów, od starego gotyku po barok, a drzwi z pozłacanego brązu przedstawiające męczeństwo św. Wojciecha są niekwestionowanym arcydziełem.
Kolejną perłą jest Katedra na Wawelu. Ta wspaniała katedra ze złotymi kaplicami i pozłacanymi zielonymi iglicami, stojąca wysoko na wzgórzu wawelskim na skraju wijącej się Wisły, jest widoczna z niemal każdego miejsca w Krakowie. Pochowani są tu najwybitniejsi Polacy. Od Kazimierza III do Zygmunta III Wazy, Adama Mickiewicza do bohaterskiego marszałka Józefa Piłsudskiego. Wewnątrz możesz również podziwiać złote dzieła sztuki z okresu renesansu florenckiego, a nawet wspiąć się na strzelistą wieżę, aby obejrzeć zabytkowe Stare Miasto.
Kościół Mariacki w Gdańsku jest największą ceglaną bazyliką na świecie. Wznosi się pośrodku miejskich barów boho i kafejek. Prace nad budynkiem rozpoczęły się w XIV wieku, ale to późniejsze projekty stworzyły majestatyczne witraże i wyszukane barokowe organy.
Bazylika Wambierzycka oficjalnie znana jest jako bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ten wspaniały kościół w sercu Wambierzyc miał być centralnym punktem głównego celu pielgrzymek Dolnego Śląska. Został zaprojektowany w XVII wieku i zbudowany tak, aby naśladować sanktuaria Jerozolimy. Wszystko, aż do najdrobniejszych szczegółów zewnętrznych schodów, jest przeładowane katolicką symboliką, podczas gdy wnętrze jest wypełnione błyszczącymi złotymi malowidłami ściennymi scen biblijnych i jedną wyzywająco wyszukaną późno barokową ambonę.
Świątynia Opatrzności Bożej
Z historycznego punktu widzenia Świątynia Opatrzności Bożej miała już przed wojną być jedną z najważniejszych świątyń Warszawy. Jej budowa miała być wyrazem wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Historia pierwszych planów budowy świątyni sięga końca XVIII wieku. Ponieważ od tego czasu Warszawa była teatrem wojen – świątynia ostatecznie nie została zbudowana zgodnie z planem, ale dziś zbudowano nowoczesną wersję.
Świątynia Opatrzności Bożej ma modernistyczny wygląd. Jednak kształt kościoła nie jest przypadkowy: zawiera narrację wydarzeń historycznych, które opisują drogę Polaków do wolności. Dzieli się na cztery części: modlitwa, cierpienie, broń i kultura. Co ciekawe, pierwotnie zakładano, że przedmiotowa świątynia będzie nazywana Świątynią Najwyższej Opatrzności, dzięki czemu stanie się również miejscem kultu nie wyznaniowego.
Świątynia należy do większego kompleksu, w skład którego wchodzi też Muzeum papieża Jana Pawła II oraz Prymasa Wyszyńskiego, a także Panteon Wielkich Polaków.
Kompleks jest świadectwem odporności i niezłomnej wiary Polaków. Świątynia jest ważnym symbolem religijnym i narodowym. Pierwsze prace nad Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczęły się w 1792 r., ale inwazja rosyjska, dwie wojny światowe i władza komunistów spowodowały zahamowanie prac. Konsekrowano go w końcu ponad 200 lat później, w 2016 roku. Kompleks Opatrzności Bożej składa się z trzech części:
- Kościół Opatrzności Bożej.
- Muzeum Papieża Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
- Panteon Wielkich Polaków: pochowano tu wybitnych ludzi Polski oraz relikwie bł. Jerzego Popiełuszki, bł. Jana Pawła II i bł. Andrzeja Boboli.
Zwiedzanie jest możliwe między Mszami Świętymi w godz. 13.30 – 18.00 W tygodniu Msze Święte odbywają się od poniedziałku do soboty o godz. 7.00, 12.00 i 18.00, liturgia wieczorna odbywa się zgodnie z kalendarzem od niedzieli. Panteon jest otwarty od poniedziałku do soboty w godz. 10-17, o każdej pełnej godzinie wraz z przewodnikiem.