Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Zawory kulowe i czerpalne – co o nich wiadomo? Podstawowe różnice

zawory kulowe

Zawory pełnią niebagatelną rolę w zmywarkach, instalacjach wodociągowych i gazowniczych, systemach centralnego ogrzewania czy też w urządzeniach użytku codziennego. Cały sekret tkwi w tym, aby umiejętnie je dobierać i montować. Zazwyczaj odpowiadają za to doświadczeni specjaliści, ale wypada mieć w tym temacie choć podstawową wiedzę. Najbardziej popularnymi rodzajami zaworów są obecnie zawory czerpalne oraz kulowe. Warto poznać ich parametry, zastosowanie oraz kluczowe różnice.

Zawory kulowe – co należy o nich wiedzieć?

Zawór kulowy charakteryzuje się bardzo prostym mechanizmem oraz obecnością specjalnie zaprojektowanej kuli. To właśnie dzięki temu elementowi użytkownicy mogą bez problemów otwierać oraz zamykać zastosowany zawór. Obecnie zawory kulowe dzieli się na kilka podkategorii:

  • trójdrożne,
  • czterodrożne,
  • kołnierzowe.

Takie elementy mają bardzo zróżnicowane zastosowanie, m.in. w armaturze sanitarnej, branży spożywczej, instalacji wodociągowej i ciepłowniczej czy też w przemyśle chemicznym i rafineryjnym. Kurki kulowe dysponują szerokim zakresem średnic (dochodzącym do 3″). Dodatkowym atutem jest to, iż zainteresowani dobierają dla siebie właściwą metodę sterowania, np. sterowanie ręczne czy też z wykorzystaniem siłownika pneumatycznego. Kurek kulowy jest w stanie otworzyć lub zamknąć przepływ mediów ciekłych i gazowych, ale też agresywnych i nieagresywnych (np. woda, benzyna).

Zawór kulowy nierdzewny

Zawory czerpalne – czym się wyróżniają?

Drugim popularnym rodzajem zaworów jest zawór czerpalny. Odpowiada m.in. za skuteczne i łatwe doprowadzanie wody (przy pomocy kurka) oraz czerpanie wody. Zawory czerpalne zyskują duże uznanie inwestorów ze względu na swoją wydajność i długą żywotność. 

Kurek czerpalny cechuje się łatwością obsługi oraz niesamowitą lekkością. Tworzony przede wszystkim z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Zapewnia mu to wytrzymałość, trwałość, solidność oraz bezawaryjność. Kurki czerpalne czerpią wodę bezpośrednio z instalacji wodnej i nie wymagają podłączenia węża. Bardzo często spotyka się je m.in. w pomieszczeniach gospodarczych, ponieważ w ten sposób dostarcza się wodę potrzebną do podlania całego ogrodu lub działki. 

Godne podkreślenia jest to, że zawory w wersji czerpalnej stanowią jedną z podkategorii zaworów kulowych, lecz różnią się od siebie m.in. konstrukcją oraz zastosowaniem. Zawór kulowy czerpalny jest optymalnym wyborem przy instalacjach, w których ciśnienie nie będzie przekraczało 10 barów. Kulowe są znacznie bardziej uniwersalne i można je spotkać np. w dużych zakładach przemysłowych, natomiast czerpalne występują głównie przy domach wolnostojących. 

zawór czerpalny spożywczy