Jak wybrać grzejniki i czym jest ich moc grzewcza?
Wybór kaloryferów do instalacji grzewczej nie powinien być decyzją przypadkową. Grzejniki powinny być dobrane w taki sposób, aby ich praca odbywała się w sposób jak najbardziej optymalny. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę oraz dlaczego tak duże znaczenie w tym przypadku ma moc grzejnika?
Moc cieplna kaloryfera a dobór grzejnika
Jednym z najważniejszych parametrów na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru kaloryfera jest jego moc cieplna. Jest to wartość, która określa jaka jest zdolność grzejnika do oddawania ciepła w pomieszczeniu w którym się znajduje. Kluczowym jest aby była ona równa lub większa niż zapotrzebowanie na ciepło w określonym pomieszczeniu i wyraża się ją w watach. W związku z tym rodzi się pytanie jak obliczyć moc grzejnika aby działał on najbardziej efektywnie oraz zapewniał optymalną temperaturę w pomieszczeniu w którym się znajduje?
W tym celu warto skorzystać z gotowego wzoru. W tym celu do obliczeń bierze się pod uwagę objętość ciepła do ogrzania w danym pomieszczeniu, powierzchnię okien oraz stopień izolacji cieplnej domu bądź mieszkania. Decydując się na zakup grzejników warto zabrać także o odpowiednio dobrany odpowietrznik instalacji, który pozwoli na maksymalne wykorzystanie mocy grzejników oraz sprawne działanie całego układu.
Moc grzejnika a poszczególne pomieszczenia w domu
Moc grzejnika powinna być dobrana do wielkości i warunków pomieszczenia a nie do kubatury całego budynku. Inne bowiem warunki powinny być zachowane np. w łazience a jeszcze inne w przedpokoju bądź sypialni. Obliczanie mocy grzejnika powinno uwzględniać także inne warunki, w szczególności
– współczynnik przenikania ciepła podłogi, stropu oraz ścian,
– tego jak budynek jest usytuowany w stosunku do stron świata,
– szczelności stolarki okiennej oraz drzwiowej.
Pomimo tego, że niektóre pomieszczenia w domu bądź w mieszkaniu mogą mieć podobne wymiary, ich zapotrzebowanie na ciepło może się od siebie różnić. Najprostszym i najbardziej obrazowym przykładem będzie zapotrzebowanie na ciepło w łazience (gdzie przyjmuje się, że temperatura powinna oscylować w granicach od 22 do 24°C) a zapotrzebowanie w przedpokoju lub w sypialni (docelowa i optymalna temperatura to między 16-18°C).
W przypadku pomieszczeń bez okien oraz ścian zewnętrznych (np. w łazience) warto zdecydować się na grzejnik o mocy od 100 do 120 W/m2. Pomieszczenia takie jak kuchnia, salon lub przedpokój, które posiadają ścianę zewnętrzną i nie więcej niż jedno okno powinny posiadać grzejnik o mocy około 80 W/m2. Inaczej będzie w przypadku pomieszczeń z większą ilością okien. W takim przypadku dobrym wyborem będzie grzejnik o mocy od 80 do 100 W/m2.