Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jakie schody wejściowe do domu sprawdzą się najlepiej?

schody

Wybór schodów wejściowych do domu nie jest prosty. Przede wszystkim muszą być one dopasowane pod względem estetycznym do bryły budynku, a także bardzo wytrzymałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Schody zewnętrzne mogą być narażone również na różnego typu obciążenia, co także należy mieć na uwadze. Z czego zatem powinny być wykonane schody prowadzące do domu? Co wybrać, aby schody były jednocześnie reprezentacyjne i wytrzymałe?

Gdzie szukać porad dotyczących wykończenia domu?

Zarówno wykończenie, jak i urządzenie domu to trudne i wymagające dużego zaangażowania sprawy. Aby móc cieszyć się zadowalającym efektem przez długi czas, musimy wybrać nie tylko ponadczasowe, ale również wytrzymałe materiały. W przypadku zewnętrznych elementów domu, takich jak schody wejściowe, warto postawić na mrozoodporne, niewrażliwe na wilgoć i zmiany temperatury produkty. Ponadto schody zewnętrzne mogą być narażone na uszkodzenia mechaniczne, czy różnego typu opady atmosferyczne oraz oblodzenie.

Nie każdy z nas posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, aby móc dokonać najlepszego wyboru, dlatego należy szukać pomocnych informacji w różnych miejscach. Dom urządzisz z pomocą artykułów Poradnikowy.net, poza tym godne uwagi są różnego rodzaju publikacje w branżowych serwisach oraz vlogi tworzone przez specjalistów.

Jakie schody wejściowe do domu wybrać?

Biorąc pod uwagę kwestie, które wymieniliśmy w poprzednim akapicie, wybór materiału, z którego można wybudować wytrzymałe i atrakcyjne pod względem estetycznym schody, jest całkiem spory. Mamy kilka konkretnych propozycji:

kamień płomieniowany (bazalt, granit, trawertyn),

płytki gresowe,

betonowe bloki,

drewno.

Ostatnia opcja, czyli drewno jest najbardziej problematyczna, gdyż wymaga wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, impregnacji, a co jakiś czas również wymiany. W związku z tym stosowane jest ewentualnie przy wejściu na taras, raczej rzadko spotyka się je przy drzwiach wejściowych.

Wylewane schody betonowe są trwałym rozwiązaniem, jednak trzeba je obłożyć np. płytkami ceramicznymi lub gresem, który może pękać. Ciekawym rozwiązaniem są betonowe bloki, które wyglądem mogą przypominać np. drewno. Są one wycinane na wymiar i można je wzbogacić o takie elementy, jak taśma led.

Z czego wykonać tanie schody wejściowe do domu?

Poza wymienionymi wyżej możliwościami jest jeszcze jedna opcja, której zaletą bez wątpienia jest przystępna cena, ale nie tylko. Jeśli chcemy, by schody przed domem cechowały się wysoką wytrzymałością, były odporne na warunki atmosferyczne, a także zapewniały bezpieczeństwo, to dobrym wyborem będą schody z metalu. Do wyboru są zarówno schody ze stali, jak i z aluminium. Metalowa konstrukcja tego typu jest gotowa do instalacji, więc montaż trwa krótko. Tego rodzaju schody często stanowią tymczasowy obiekt, zastępowany później przez materiał uznawany za bardziej estetyczny. Jeśli jednak komuś podoba się taki styl, metal może pełnić swoją funkcję przez długie lata.