Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Obróbka drewna pełna profesjonalizmu

obróbka drewna

Swego czasu triumfy w telewizji Discovery święciła seria „How it`s made?”. Pokazywała w dość dokładny i ciekawy sposób proces tworzenia przedmiotów codziennego użytku – począwszy od piłek tenisowych, przez ciasta, kończąc na skomplikowanym sprzęcie elektronicznym. Seria pokazała ciekawość ludzi do tego, aby zrozumieć otaczający świat. W tym artykule zobaczymy jaką drogę musi przejść drzewo, aby stać się czymś więcej i jakie maszyny wykorzystują obecnie producenci.

Zanim mebel, panel, boazeria trafią w nasze ręce, muszą przejść długą drogę. Dzięki nowoczesnym sprzętom proces jest znacznie ułatwiony i przebiega o wiele krócej. Dotyczy to zarówno robionych na masową skalę tanich mebli z Ikei, jak i tych wytwarzanych w mniejszych zakładach. Skupimy się przede wszystkim na tych drugich.

Piły i cięcia

Co oczywiste – początek swojej historii meble mają w lesie. Dawniej drzewa były ścinane ręcznie, dziś stosunkowo szybko, dzięki piłom spalinowym. Aby je ścinać, potrzeba odpowiednich zezwoleń, lub działania w zgodzie z prawem leśnym. Nie wszędzie jest to także dozwolone (np. ścisłe rezerwaty).

Pozyskane drzewa wędrują do tartaku, gdzie po przetarciu materiał określany jest jako tarcica. Dzieli się ją (w zależności od grubości i szerokości) na: deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki, belki.

Trociny

Także trociny i odpady są wykorzystywane w procesie meblarskim. Przykładowo, dzięki sprasowaniu pod ciśnieniem wiórów połączonych z klejem, można stworzyć płyty wiórowe. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena.

Skoro już mowa o kleju i wiórach, warto wspomnieć przy okazji o kilku rzeczach. Wióry i trociny powstają nie tylko w tartakach. Dlatego też w wielu firmach można znaleźć odpylacze i odciągi do trocin. Bez nich nie dałoby się pracować w odpowiednich warunkach.

Mniejsze zakłady wykorzystują trociny np. tworząc brykiet za pomocą brykieciarek. W klejeniu (tym razem nie chodzi raczej o wióry) elementów pomagają specjalne prasy.

Wielopiły, strugarki,

W zakładach obróbki drewna jest możliwe także samodzielne pocięcie (z usuniętymi gałęziami) małych drzew. Na deski tną je wielopiły – urządzenia (jak sama nazwa wskazuje) z kilkoma tarczami tnącymi.

Na dalszej drodze spotkamy m.in. strugarki. Istnieją w kilku odmianach – np. strugarka grubościówka, strugarka do parkietu. Strugarka czterostronna potrafi formować drewno z czterech stron jednocześnie. Do odpowiedniego przygotowania elementów drewnianych przydadzą się także różnego rodzaju szlifierki, nakładarki kleju etc.

Okleiniarki, frezarki, wiertarki

Nie do każdego mebla będzie to konieczne, ale każdy zakład powinien mieć także profesjonalną okleiniarkę, aby elegancko zadbać o krawędzie mebli. Do tego także przyda się również frezarka do kantów. Istnieją także inne rodzaje tego typu sprzętu wykorzystywane między innymi przy produkcji palet. Powstania gotowych elementów nie możemy sobie także wyobrazić bez specjalnych wiertarek.

Dzięki tak przygotowanym elementom możliwe jest następnie stworzenie mebli, listew etc. Jak widzimy, wykorzystywanych maszyn jest całkiem sporo (także tutaj niewymienionych), jednak dzięki ich pracy, proces przebiega nadzwyczaj szybko, sprawnie i na dużą skalę.

Wszystkie wspomniane maszyny dostępne są w ofercie firmy Winter Holztechnik – https://winter-holztechnik.pl/.