Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Piec gazowy czy na ekogroszek – który wybrać?

piec

Planując budowę lub termomodernizację domu jednorodzinnego należy wybrać efektywne i przyjazne środowisku urządzenie grzewcze. Zanieczyszczający powietrze węgiel jest dziś rozwiązaniem archaicznym. Alternatywę dla niego stanowią między innymi piece gazowe bądź spalające ekogroszek. Na czym polegają zalety obu rozwiązań? W jaki sposób zaoszczędzić na termomodernizacji domu?

Ogrzewanie domu ekogroszkiem

Ekogroszek to granulat powstający z ściśle wyselekcjonowanego węgla kamiennego. Jest paliwem stałym o wysokiej kaloryczności, które w odróżnieniu od węgla emituje znikomą ilość tlenków siarki jak również popiołu. Dobry ekogroszek spełnia współczesne certyfikaty dotyczące emisji gazów. Wybierając piec spalający ekogroszek warto pomyśleć o urządzeniu, które po zaprogramowaniu samodzielnie przekazuje do kotła optymalną dawkę paliwa, co sprawia, że użytkownik nie musi martwić się o jego ciągłą obsługę. Jednocześnie taki piec wciąż wymaga regularnego czyszczenia, a właściciel domu musi pomyśleć o miejscu na składowanie paliwa.

Ogrzewanie gazowe w domu jednorodzinnym

We współczesnych domach jednorodzinnych właściciele chętnie wybierają ogrzewanie gazowe. Nowoczesne kotły kondensacyjne osiągają bardzo wysoką efektywność, ponieważ wykorzystują również ciepło spalin. Właściciele takich urządzeń nie muszą martwić się o ich obsługę, jak i składowanie paliwa. Gaz jest niezwykle ekologiczny, jeśli chodzi o emisję spalin, więc jeśli tylko istnieje możliwość podłączenia nieruchomości do sieci gazowej bez dodatkowych kosztów, warto pomyśleć właśnie o takim sposobie ogrzewania.

Przestarzałe urządzenie grzewcze? Czas na modernizację!

Wiele polskich domów, których korzenie sięgają czasów, gdy niedbało się zbytnio o efektywność energetyczną generuje w każdym sezonie grzewczym ogromne koszty związane z ogrzewaniem. Decyduje o tym brak termoizolacji, jak również obecność przestarzałego urządzenia grzewczego. Niezależnie od tego, którą formę ogrzewania wybierze inwestor, warto zdecydować się na termomodernizację właśnie teraz. Istnieje bowiem możliwość uzyskania pokaźnego dofinansowania z funduszy publicznych.

Program Czyste Powietrze pozwala pozyskać na ten cel nawet 37 000 zł. Właściciele domów jednorodzinnych mogą w ten sposób sfinansować między innymi wymianę urządzenia grzewczego, ale przede wszystkim docieplenie budynków wysokiej jakości wełną mineralną. Taka inwestycja nawet bez dofinansowania ma szansę zwrócić się w ciągu dekady!