Projektowanie układu gniazdek. Jak zaplanować ich rozmieszczenie?
Jednym z podstawowych warunków komfortowego użytkowania przestrzeni jest odpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Warto o nim pamiętać już na etapie projektowania domu czy mieszkania. Istnieje też możliwość wykonania dodatkowych punktów przy remontowaniu przestrzeni. Jak właściwie rozplanować gniazdka elektryczne?
Ile gniazdek w domu – optymalne rozwiązanie
Odpowiednia ilość gniazd elektrycznych ma niebagatelne znaczenie. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ w ostatnim czasie znacząco zwiększyła się ilość urządzeń zasilanych energią elektryczną, z których korzysta się na co dzień. Zbyt mała liczba gniazdek może wiązać się z koniecznością korzystania z przedłużaczy, które nie tylko zaburzają estetykę przestrzeni, ale dodatkowo zmniejszają wygodę jej użytkowania. Ogólna zasada mówi, że na każde 4-6 m2 powierzchni w domu czy mieszkaniu powinno przypadać co najmniej jedno gniazdko elektryczne. W praktyce jednak kwestia ta wygląda nieco inaczej. Specjaliści w zakresie aranżacji wnętrz zgodnie twierdzą, że lepiej kierować się regułą, zgodnie z którą gniazdo elektryczne powinno znaleźć się na trzech z czterech ścian pomieszczenia. Warto też dopasować ilość punktów do szacowanej ilości sprzętów, z których będą korzystać domownicy.
Ilość gniazdek a rodzaje pomieszczeń
Ilość gniazdek elektrycznych należy dopasować przede wszystkim do rodzaju pomieszczenia. W salonie powinno znajdować się co najmniej 5 punktów, do których można podłączyć urządzenia zasilane prądem – w tym lampy stojące. Szacuje się, że w miejscu, w którym stanie telewizor wraz z dodatkowymi urządzeniami – odtwarzaczem, głośnikami, konsolą do gier i innymi, warto zamocować gniazdo wielokrotne. Podobna reguła obowiązuje w pokoju dziecięcym oraz sypialni. Różnica w tym przypadku polega jednak na tym, że zaleca się, aby podwójne gniazdo elektryczne znajdowało się przy biurku oraz obok łóżka. Z kolei w przedpokoju wystarczy zamocować 1-2 gniazda elektryczne, służące zwykle do podłączenia odkurzacza. Wszystkie punkty, do których można podłączyć urządzenia elektryczne, powinny być zainstalowane ok. 20-30 cm nad posadzką.
Gniazdka w kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zupełnie inne zasady dotyczą pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka. W pierwszym przypadku należy zadbać o gniazdka elektryczne, do których będą podłączone sprzęty pobierające dużą ilość prądu – lodówka, piekarnik czy zmywarka. Konieczne jest, aby były to gniazdka z bolcem, zapewniającym bezpieczeństwo użytkowania urządzeń. Punkty powinny być zamocowane ok. 1-1,5 m nad powierzchnią podłogi. W kuchni nie może również zabraknąć gniazdek elektrycznych pozwalających podłączyć małe AGD. Zwykle są one mocowane nad blatem roboczym, a ich ilość zależy od liczby użytkowanych sprzętów. W przypadku wysp kuchennych z kolei doskonale sprawdzają się gniazda nablatowe.
Gniazdka w łazience – o tym należy pamiętać
Gniazd elektrycznych nie może także zabraknąć w łazience. W tym przypadku warto zadbać o co najmniej dwa gniazda z bolcem, służące do zasilania pralki oraz suszarki. Gniazdka muszą być umiejscowione na wysokości co najmniej 1 m – na wypadek zalania. W łazience powinny też znaleźć się punkty pozwalające podłączyć suszarkę, golarkę czy elektryczną szczoteczkę do zębów. Najlepiej, aby były zamocowane w okolicy lustra. Warto jednak zadbać o to, by gniazda elektryczne były oddalone o ok. 50-60 cm od kranu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa można wybrać produkty z klapką bryzgoszczelną. Tekst powstał przy współpracy z https://osprzet-sklep.pl/