Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Projektowanie urządzeń spożywczych – kto się tym zajmuje? Zaprojektowanie jakich urządzeń spożywczych można zlecić?

projektowanie urządzeń spożywczych

Produkcja spożywcza to dziedzina, które stale się rozwija. Popyt na artykuły spożywcze rośnie, z czym wiąże się wiele dziedzin współczesnego przemysłu, takie jak choćby transport czy urządzenia do produkcji żywności. Żywność wytwarzana na dużą skalę wymaga użycia specjalnych maszyn. Kto projektuje takie urządzenia spożywcze? I jakiego rodzaju są to maszyny?

Jakie są rodzaje maszyn spożywczych?

Maszyn spożywczych może być tak dużo, jak produktów. Wymyślanie nowych typów urządzeń jest ograniczone właściwie tylko przez wyobraźnię projektanta, ważne jest jednak, aby maszyna była zaprojektowana według zasad bezpieczeństwa, oraz w taki sposób, żeby jej działanie miało na celu szybką i sprawną a także profesjonalną produkcję danego wyrobu. Niezależnie od typu maszyny, projektowanie urządzeń spożywczych to złożony proces, nad którym powinni czuwać specjaliści (http://zfm-online.com).

Rozróżniamy wiele różnych rodzajów maszyn spożywczych. Każdy produkt spożywczy ma inną charakterystykę i co innego potrzebne jest mu w procesie produkcji. Przykładowo, do produkcji pieczywa stosuje się mieszałki, które przyspieszają proces wyrobu i mieszania ciasta. Mięso, zależnie od rodzaju, wymaga stosowania kotłów warzelnych, komór do wędzenia i parzenia, wików masarskich czy masownic, natomiast przy produkcji wyrobów garmażeryjnych nie obejdzie się bez maszyny do pierogów czy wirówek, w których możemy odsączyć na przykład kapustę.

Mamy też różnego rodzaju formownice czy elementy, które pozwalają napełnić pojemniki daną sałatką lub sosem.

Do produkcji wyrobów wędzonych czy dojrzewających (jak sery) potrzebne są komory dojrzewalnicze lub komory wędzarnicze.

Rodzajów maszyn do produkcji żywności jest bardzo, bardzo wiele.

Kto projektuje urządzenia spożywcze?

Część maszyn, które są powszechnie stosowane, możemy znaleźć na rynku. Istnieje spory wybór różnego rodzaju komór czy maszyn do produkcji wyrobów garmażeryjnych. Wszystkie urządzenia są jednak projektowane przez specjalistów.

Projektowaniem maszyn spożywczych zajmują się firmy, które produkują maszyny spożywcze. Bardzo często część maszyn powszechnie stosowanych jest już w ofercie firmy, jednak, jeśli nie spełniają one wymagań klienta, można wysłać prośbę o zaprojektowanie urządzenia. W takim zapytaniu należy opisać swoje potrzeby i sugestie, a także z góry określić budżet. Po ukończeniu wstępnego projektu, rysunek dostarczany jest klientowi, i w przypadku jego aprobaty, konstruowane jest urządzenie.

Jak wybrać odpowiednią firmę, która projektuje urządzenia spożywcze?

Zespół projektantów, który produkuje maszyny do produkcji spożywczej powinien przede wszystkim cechować się doświadczeniem. Maszyny, które używane są do produkcji spożywczej muszą spełniać wszystkie standardy bezpieczeństwa, a także być sprawne i wykonane z mocnych, nietoksycznych materiałów.

Przy wyborze odpowiedniej firmy warto sprawdzić ile lat jest ona na rynku, oraz czy może pochwalić się już jakimiś większymi realizacjami. Pamiętaj, grunt to dokładne omówienie szczegółów i dobry kontakt z firmą produkcyjną – tylko w takim przypadku będziesz mieć pewność, że inwestycja się uda, a Twoja maszyna do produkcji spożywczej będzie działać sprawnie i bez zarzutu.