Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Rekuperacja – czyste powietrze, oszczędność dla portfela

rekuperacja

Co to jest rekuperacja? Mówiąc najprościej, jest to system wentylacji umożliwiający odzyskanie ciepła z powietrza w i tak ogrzewanym już domu. Głównym elementem jest centrala wentylacyjna działająca przez całą dobę. Nawiewa ona świeże powietrze do wybranych pomieszczeń usuwając jednocześnie to zużyte np. z łazienek czy kuchni. W środku centrali zamontowany jest wymiennik ciepła, który umożliwia przepływanie strumienia świeżego i zarazem zużytego powietrza. Warto dodać, że instalacja jest skonstruowana w taki sposób, że nie dochodzi w niej do mieszania się obu warstw. Z kolei od powietrza ciepłego, wydalanego, przekazywana jest energia do świeżego powietrza, które podczas tego procesu ogrzewa się do temperatury pokojowej, bez używania do tego dodatkowych urządzeń nagrzewających!

Dlaczego akurat rekuperacja?

Minimalizacja kosztów

Stosując rekuperację można zaoszczędzić od 20 do 50% kosztów ogrzewania domowego. Przy zastosowaniu tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej ogrzane powietrze „ucieka”. Ciepło, które powietrze posiada uchodzi poprzez kominy, a to równa się wysokim kosztom. Problem ten przestaje istnieć przy zastosowaniu rekuperacji. Poprawia się wentylacja domu, która odbywa się całą dobę, a wymienniki ciepła posiadające wysoką sprawność, przy dobrze wykonanej instalacji, sprawiają, że odzysk ciepła, jaki można uzyskać wynosi nawet więcej niż 90%. Warto dodać, że przy tradycyjnym rozwiązaniu wentylacji, ciepło przedostałoby się do atmosfery i nie zostało spożytkowane w efektywny sposób. By zaoszczędzić nie musisz szukać daleko – Ziterm posiada w swojej ofercie montaż systemu rekuperacji!

Minimalne koszty budowy domu w stanie surowym oraz dodatkowa przestrzeń

Instalacja wentylacji mechanicznej (rekuperacji) pozwala na rezygnację budowy kominów! Wpływa to na koszty z nią powiązane. Unikamy wtedy szeregu obróbek dekarskich, a także oszczędzamy miejsca w pomieszczeniach. Można również część okien wykonać systemem stałych szkleń, co także zmniejsza koszty, a dodatkowo wpuszcza więcej światła w przestrzeń mieszkalną i eliminuje ucieczkę ciepła.

Żyj bez wilgoci, pleśni oraz grzybów!

Będąc inwestorem chcemy wybrać dla siebie jak najlepsze rozwiązanie, tak jak produkty, systemy i wszystkie inne rzeczy niezbędne do budowy domu. Zapewne każdy chciałby mieć dom posiadający jak najlepsze parametry energetyczne oraz odpowiednią szczelność. Nie można zapomnieć jednak o systemie wentylacji, który uzupełnia poprzednie. Pozwala ona budynkowi „oddychać”, a mieszkańcom znacząco zwiększyć komfort życia jak i portfela. Odpowiednia wentylacja zabezpiecza użytkownika przed szkodliwą pleśnią, wilgocią oraz grzybami. Takie rozwiązanie niezwykle korzystne jest szczególnie dla alergików!

Samopoczucie na plus

Poprawi się jakość snu! Lepsza wentylacja to brak uczucia „zaduchu” w sypialni bądź innych pomieszczeniach, dzięki czemu człowiek w ciągu dnia pracuje wydajniej, średnio nawet o 20%. Doświadczamy tego w naszych domach oraz w naszej siedzibie Ziterm.

Oczyszczanie powietrza w domu

Cały system rekuperacji można doposażyć w filtry bądź urządzenia oczyszczające, dzięki czemu można pozbyć się m.in. niechcianych alergenów, zapachów, smogu i pozbyć się z domu owadów. Dodatkowo, przy zastosowaniu systemu GWC można również schłodzić bądź ogrzać powietrze, które wpływa do rekuperatora.

Ochrona planety

Rekuperacja chroni środowisko! Zmniejszona emisja cieplna domu, to większa ulga dla środowiska. Stosując wentylację mechaniczną w dłużej perspektywie czasowej, można przyczynić się do zmniejszenia emisji cieplnej naszego miejsca zamieszkania, a zatem mieć swoją małą cegiełkę w ochronie naszej planety.

Ile kosztuje instalacja rekuperacji?

Analiza wybranego projektu budowlanego przez naszych specjalistów umożliwi indywidualną, spersonalizowaną i darmową wycenę, abyśmy mogli w jak najbardziej efektywny i opłacalny sposób wycenić system rekuperacji. Po otrzymaniu oferty można umówić się również na bezpłatną konsultację ze specjalistą w naszej siedzibie, który odpowie kompleksowo na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości, jakie mogą się nasunąć po otrzymaniu oferty.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu, żadne zapytanie nie pozostanie bez odpowiedzi!

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i do zapoznania się z naszymi materiałami video oficjalnym kanale Ziterm na Youtube, w których znajdą Państwo więcej informacji na temat rekuperacji, naszej firmie oraz innych usługach, które oferujemy!