Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Zalety pomp obiegowych sterowanych elektronicznie

Zalety pomp obiegowych sterowanych elektronicznie

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze jest budownictwo energooszczędne, co wynika nie tylko z potrzeb użytkowników, ale także z dbałości o środowisko naturalne. Inwestorzy stale poszukują więc takich rozwiązań, które z jednej strony są w pełni komfortowe, z drugiej zaś przekładają się na oszczędności w domowym budżecie. Z tego powodu dużą wagę przywiązuje się zarówno do instalacji odpowiednich urządzeń, jak i nowoczesnego sposobu sterowania. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są największe zalety pomp obiegowych sterowanych elektronicznie.

Do czego służy pompa obiegowa?

Pompa obiegowa to urządzenie wykorzystywane są do wzbudzania obiegu cieczy w instalacjach. Stosowana jest zarówno w instalacjach centralnego ogrzewania, jak i w innych systemach grzewczych, a także w klimatyzacji. Dzięki temu możliwe jest zachowanie efektywności i sprawności całego systemu.

Zastosowanie pompy obiegowej umożliwia lepsze rozplanowanie całej instalacji, ponieważ dzięki niej można zastosować przewody o mniejszej średnicy, a także swobodniej je przeprowadzić – wyjaśnia przedstawiciel firmy DambatSkrócenie przewodów tworzących instalację oraz zmniejszenie ich średnicy skutkuje mniejszą bezwładnością. Wszystko to ma bezpośrednie przełożenie na szybszy obieg czynnika grzewczego lub chłodzącego, co skutkuje znacznie bardziej efektywną pracą całej instalacji. Pompa obiegowa może znacząco zwiększyć energooszczędność instalacji, jednak pod warunkiem, że zostanie ona odpowiednio dobrana do rodzaju urządzenia, a także zastosuje się nowoczesne sposoby sterowania.

Na czym polega elektroniczne sterowanie pompą obiegową?

Choć w przypadku pompy obiegowej można zdecydować się na sterowanie manualne, trzeba mieć świadomość, że nie będzie ono w pełni efektywne. Aby wykorzystać wszystkie możliwości urządzenia, warto postawić na nowoczesne sposoby sterowania, które opierają się na wykorzystaniu procesora elektronicznego. Badania dowodzą, że pompy sterowane elektronicznie wymagają od dwóch do pięciu razy mniej energii niż standardowe rozwiązania, a pobór prądu wynosi od 1/10 do 1/3 w stosunku do pomp klasycznych. 

Procesor elektroniczny zastosowany w nowoczesnych pompach obiegowych umożliwia automatyczne sterowanie całym systemem i zapewnia sprawne działania. Daje on możliwość wyboru jednego z kilku trybów pracy, a na wyświetlaczu można obserwować bieżące zużycie energii. Wszystko to sprawia, że użytkowania jest komfortowe, a pompa pracuje w pełni efektywnie. Taki stan rzeczy możliwy jest dzięki zastosowaniu sterownika mikroprocesorowego, który odpowiada za analizę parametrów i warunków pracy. Na podstawie tych danych i z uwzględnieniem konkretnej instalacji, dobierana jest wydajność i moment obrotowy pompy, co ma bezpośrednie przełożenie na zużycie energii. Uzyskanie mniejszego zużycia energii jest również możliwe dzięki potencjometrowi, który pozwala bezstopniowo regulować wydajność pompy i wysokość podnoszenia. Największą zaletą takiego rozwiązania jest energooszczędność. 

Podsumowując, pompy obiegowe sterowane elektronicznie to urządzenia o licznych zaletach. Obok dużego komfortu użytkowania, charakteryzują się one również niezwykle korzystnym wpływem na obniżenie zużycia energii. Wszystko to sprawia, że powinny być one obowiązkowym elementem nowoczesnych, energooszczędnych instalacji.