Czym charakteryzują się kleje do granulatu gumowego?
Klejenie materiałów należy do najtrwalszych, a zarazem najbardziej wydajnych metod łączenia. Jest niezastąpione zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzi konieczność spojenia z podłożem substancji występującej w postaci sypkiej – proszku, granulatu lub składającego się z niewielkich fragmentów. Jednym z doskonalszych rozwiązań jest w takim przypadku zdecydowanie się na użycie kleju poliuretanowego.
Jak działają kleje poliuretanowe?
Łączenie wykonane przy pomocy kleju pozwala na stworzenie trwałej spoiny między dwoma materiałami dzięki istnieniu silnego przylegania do ich powierzchni, tzw. adhezji oraz kohezji, tj. spójności wewnętrznej kleju i jego niepodatności na uszkodzenie wytworzonej struktury, mimo działania na niego znacznych sił. Adhezja pojawia się za sprawą napięcia powierzchniowego, na siłę przylegania wpływa też zdolność kleju do wnikania w pory i nierówności materiału, w następstwie czego po związaniu tworzy się połączenie przypominające mocowanie mechaniczne. W wielu przypadkach w grę wchodzą również wiązania chemiczne tworzące się między cząsteczkami materiału i kleju. Klej może spełniać swoje zadania, jeżeli wykazuje odpowiednią lepkość, która w przeważającej mierze zależy od wykorzystanego w nim lepiszcza. W przypadku klejów do granulatu gumowego funkcję taką pełni spoiwo poliuretanowe. Jego zaletami jest duże podobieństwo pod względem składu chemicznego i struktury do łączonego elastomeru będącego również tworzywem sztucznym.
Które kleje poliuretanowe sprawdzą się przy układaniu nawierzchni z granulatu?
Klejami sprawdzającymi się w tej roli najlepiej są jednoskładnikowe kleje poliuretanowe, które charakteryzują się wysoką elastycznością. Ich zaletami są również wysoka odporność na działanie wilgoci, dobre znoszenie obciążeń mechanicznych oraz utrzymywanie swoich właściwości w szerokim zakresie temperatur. Nawierzchnie z granulatu stosuje się zwykle w przypadku placów zabaw oraz różnych obiektów sportowych. Charakteryzują się one wysoką przyczepnością, dają odpowiednią amortyzację, a przy tym są odporne na ścieranie oraz obciążenia mechaniczne. Powodem ich stosowania jest też łatwość dopasowania tworzonego pokrycia do rozmaitych kształtów oraz uzyskiwanie jednolitej i odpornej na wodę i zabrudzenia powierzchni. Materiałem używanym najczęściej jest SBR lub EPDM. Do klejenia materiałów tego rodzaju najlepiej używać klejów EKO S oferowanych przez firmę Polychem Systems. Nadają się one do wykorzystania zarówno przy układaniu na ciepło, jak i na zimno. Proces utwardzania kleju EKO S zachodzi w wyniku reakcji z wilgocią zawartą w powietrzu.