Jak skonstruowane są kominy do sauny?
Kąpiele w saunie suchej lub parowej są korzystne dla zdrowia, a przy tym dają możliwość relaksu i odprężenia, stając się często specjalnym rytuałem. Wraz z modą na zdrowy tryb życia korzystanie z saun zyskuje nowych zwolenników i coraz więcej osób decyduje się na ich zakup i montaż. Niezbędnym składnikiem potrzebnych do tego instalacji jest także system kominowy, który pozwoli na sprawne pozbywanie się dymu.
Jakie kominy sprawdzają się w przypadku saun?
Sauny najczęściej urządza się albo w specjalnie do tego celu wznoszonych budynkach, albo wkomponowuje w istniejący dom jednorodzinny, wydzielając odpowiednią przestrzeń w wolnych pomieszczeniach, zwykle znajdujących się w piwnicy lub na poddaszu. W obu przypadkach do eksploatacji dostarczającego potrzebne ciepło pieca konieczny będzie montaż odpowiedniego komina do sauny. Największym wyzwaniem jest wówczas takie poprowadzeni instalacji, by mogła ona skutecznie odprowadzać powstające spaliny, a jednocześnie dała się dopasować do konstrukcji budynku. Ponieważ zwykle piece potrzebne w saunie nie mogą być podłączone do istniejącego wcześniej systemu kominowego, zachodzi potrzeba poradzenia sobie w inny sposób. Rozwiązaniem są specjalne wkłady izolowane, które można bez przeszkód przeprowadzić przez stropy oraz połać dachu albo wyprowadzić przez ścianę i przymocować do ściany szczytowej tak, by ich wylot znalazł się na wymaganej wysokości ponad połacią dachu.
Jak są zbudowane izolowane kominy do saun?
Izolowane kominy do saun mają budowę dwuścienną. Składają się z warstwy zewnętrznej wykonanej z nierdzewnej blachy stalowej, która jest odporna na warunki zewnętrzne, a przede wszystkim na kontakt z opadami atmosferycznymi i wiatrem oraz wewnętrznej. Jest ona z kolei odpowiedzialna za znoszenie wysokich temperatur, które mogą powstać w wyniku spalania drewna, a także podczas ewentualnego zapalenia się osadzających się w kominie zanieczyszczeń. Między ścianami tworzącymi przewód kominowy znajduje się izolacja termiczna wykonana z wełny mineralnej. Jej rolą jest z jednej strony zapobieganie wychłodzeniu się spalin, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na ciąg kominowy, z drugiej ochrona elementów konstrukcyjnych budynku przed nadmiernym nagrzewaniem się, co mogłoby doprowadzić do samozapłonu i pożaru.
Szeroki wybór wkładów kominowych do saun, można znaleźć w firmie TanieKominy.pl. Sprzedaje ona również systemy kominowe stalowe i ceramiczne do innych urządzeń grzewczych od kotłów centralnego ogrzewania po kominki i piece wolnostojące. Dostępne są ponadto wkłady kominkowe różnych typów.