Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Czy fotowoltaika dla firm się opłaca?

fotowoltaika dla firm

Inwestorzy w Polsce muszą zmierzyć się z tymże faktem: ceny energii idą w górę oraz stale będą iść – poprzez dziesięciolecia. Na korzyść inwestorów przemawiają odmienne fakty – mniej więcej 8 minut świetlnych dlatego największa elektrownia termojądrowa w tejże części galaktyki przekazuje w kierunku ich spółek duże ilości bezpłatnej energii. Słońce powoduje, iż każdy metr kwadratowy w Polsce jest pokrywany rocznie siłą równą zwykle 1000 kWh. W związku z tym, czy opłaca się firmie zainwestować w fotowoltaikę? Czy fotowoltaika dla firm jest opłacalna?

Zakup oraz sprzedaż energii elektrycznej – czy się opłaca?
Z zasady wydatek połączony z zakupem energii elektrycznej poprzez spółkę jest większy, aniżeli w wypadku gospodarstwa domowego. Więc także wielkość oszczędności wynikających z inwestycji w fotowoltaikę jest większa. Zasilanie maszyn oraz narzędzi np. przemysłowych ze swej elektrowni słonecznej pozwoli zachować do 100% wydatków energii elektrycznej. Lecz co w sytuacji kiedy uzyskamy więcej aniżeli potrzebujemy? W chwili aktualnej każde przedsiębiorstwo może sprzedać nadwyżki energii elektrycznej operatorowi sieci, planowane jest także wprowadzenie systemu net – meteringu.

Fotowoltaika dla spółek – wolność energetyczna
Inwestycja w fotowoltaikę to decyzja w wolność przedsiębiorstwa. Szczególnie, jeśli w krótkim okresie będzie można identycznie jak w krajach zachodnich przechowywać uzyskaną energię. Zdarza się, iż zakłady energetyczne podczas obciążenia sieci, zakładają przedsiębiorstwom ograniczenia w obszarze poboru mocy. Inwestor, jaki ma działającą instalację fotowoltaiczną, nie musi się owym przejmować – sam wytwarza energię, jaką wykorzystuje.

Warto pamiętać o żywotności paneli słonecznych. Informacje na ten temat znajdziesz pod adresem: https://sunergo.pl/blog/zywotnosc-paneli-fotowoltaicznych/

Korzyści z instalacji fotowoltaicznej w spółce jest znacznie więcej
Zakup instalacji fotowoltaicznej jako inwestycja firmowa? Należałoby mieć na uwadze fakt, że mamy do potrącenia cały VAT na stanie 23%. Inwestycja jest także kosztem w spółce – tak zatem mamy zasobów w związku z odliczeniami od podatku dochodowego. Zmniejszenie rachunków w spółce chociażby o 80% dadzą oszczędności, jakie można poświęcić na odmienne cele.

Stopa zwrotu
Zastosowanie sił na potrzeby swoje i sprzedaż do sieci energetycznej pozwoli na uzyskanie stopy zwrotu inwestycji poziomu blisko 10-15% rocznie. Wszelka dotacja lub preferencyjna pożyczka, jaką można uzyskać, polepsza ponadto ekonomikę takiej inwestycji. Należy podkreślić, iż instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na wiele lat, gdyż żywotność paneli sięga, co najmniej 30 lat oraz w ostatnim czasie zainwestowana suma zwraca się kilkukrotnie.